SKU: TRL-R-15-2009-K7 ★★★★★ (132 reviews)
Pick your vehicle to confirm fit
(Save 15%)
COLOR 11 colors — pick yours
https://core4x4.com/web/image/product.template/1636/image_1920?unique=edc8f61
7pc Trail Series Rear Adjustable Control Arm, Track Bar, End Link Kit
Ram 1500 09+ 7pc Trail Series Rear Adjustable Control Arm, Track Bar, End Link Kit
SKU: TRL-R-15-2009-K7
(Save 15%)
COLOR 11 colors
  • Series
    Cruise: daily driving and light off-road. Camp: overlanding. Crawl: aggressive rock crawling.
  • Lift Size
    Choose your current front lift height. Measure from center of wheel to fender if unsure.
  • Hardware
    Choose upgraded hardware if your factory hardware is worn, damaged, or missing.
  • Brake Cable Attachment Point
  • Factory Air Ride
3 X-Series Options Only Core 4x4
Maximize Your Vehicle's Stability Handling
Key Features Benefits
Fine-Tune Your Suspension for a Smoother Ride
Highly Durable Two-Stage Powder Coating
Optional Hardware Upgrade
Proudly Made in the USA
Final Thoughts
  • Construction: Rear upper and lower control arms use 1.75” x 5/16” DOM tubing, while the panhard bar is 1.5” x 5/16” DOM. Features Rock Jock Johnny Joints at adjustable ends, polyurethane bushings at fixed ends, and .75” cold-rolled steel end links.
Built With
Rear Upper Control Arms Built With 1.75” OD 5/16” Wall DOM. Polyurethane Bushing on the fixed end and a Forged Johnny Joint on the adjustable end with 1.25” x 12 TPI - 2.625” long threads.
Rear Lower Control Arm Built With 1.75” OD 5/16” Wall DOM. A Polyurethane Bushing on the fixed end and a Forged Johnny Joint on the adjustable end with 1.25” x 12 TPI - 2.625” long threads.
Rear Track Bar Built With 1.5” OD 5/16” Wall DOM. Polyurethane Bushing on the fixed end and a Forged Johnny Joint on the adjustable end with 1” x 14 TPI - 2.32” long threads.
Make Model Submodel Years
Ram 1500 2009 - Present
Each rebuild kit includes all necessary components to replace and restore wearable parts.
Construction & Materials
Ram 1500 09+ 2pc Trail Series Rear Fixed Length End Links
Ram 1500 09+ 2pc Trail Series Rear Lower Adjustable Control Arms
Ram 1500 09+ 2pc Trail Series Rear Upper Adjustable Control Arms
Ram 1500 09+ Trail Series Rear Rear Heavy-Duty Adjustable Panhard/Track Bar
Rear Track Bar built with 1.5” OD 5/16” Wall DOM. Polyurethane Bushing on the fixed end and a Forged Johnny Joints on the adjustable end with 1” x 14 TPI - 2.32” long threads.
Vehicle Ram 1500 (09–Present)
Brand CORE 4X4
Series Trail Series
Lift Size Stock Height or Lifted 1" or Lifted 2" or Lifted 3" or Lifted 4" or Lifted 5" or Lifted 6" or Lifted 7" or Lifted 8" or Custom length or 1/2 sizes (put desired length in the Order Notes) or Lowered 1" or Lowered 2" or Lowered 3" or Lowered 4" or Lowered 5" or Lowered 6"
Hardware No Hardware or Complete Kit
Brake Cable Attachment Point No or Yes
Factory Air Ride No or Yes
Year Range 09+
Placement on Vehicle Rear Upper, Rear Lower, Rear
5
97%
4
2%
3
0%
2
1%
1
0%
JI
Jerome Segura III Jun 26, 2025
Google
I bought the 16pc Cruise Series Adjustable Control Arm, Track Bar, Steering, End Link Kit to replace a worn budget 4" lift on my used JKU. These are top quality parts; very solid. Customer service is unsurpassed. They even matched prices on my order placed before the tax day sale. I made an error in ordering a drag link flip kit; they were quick to help me fix this too. There's peace of mind knowing these components are made in the USA. Thank you. 👍👍
Review photo 1 Review photo 2
PG
Paul Griffin Feb 21, 2026
N
Nick Sep 24, 2025
JL
John Luna Nov 23, 2025
Great team, and help to support my jeep and provide best stuffs
RG
Robert Van Gorder Apr 27, 2025
MM
Mike Martinez Aug 25, 2025
Review photo 1
JJ
JT JT Dec 23, 2025
MV
Mr. V Mar 24, 2021
Good quality parts, much stronger than stock
RH
Roger Hooks Jun 26, 2025
JW
Jonathan Word Aug 25, 2025
Specifications
Lift Size Stock Height, Lifted 1", Lifted 2", Lifted 3", Lifted 4", Lifted 5", Lifted 6", Lifted 7", Lifted 8", Custom length or 1/2 sizes (put desired length in the Order Notes), Lowered 1", Lowered 2", Lowered 3", Lowered 4", Lowered 5", Lowered 6"