SKU: TRL-R-15-2009-K7 ★★★★★ (132 reviews)
DOES NOT FIT CHEROKEE
(Save 15%)
COLOR 11 colors — pick yours
https://core4x4.com/web/image/product.template/1636/image_1920?unique=edc8f61
7pc Trail Series Rear Adjustable Control Arm, Track Bar, End Link Kit
Ram 1500 09+ 7pc Trail Series Rear Adjustable Control Arm, Track Bar, End Link Kit
SKU: TRL-R-15-2009-K7
Does not fit Jeep Cherokee XJ
(Save 15%)
COLOR 11 colors
  • Series
    Cruise: daily driving and light off-road. Camp: overlanding. Crawl: aggressive rock crawling.
  • Lift Size
    Choose your current front lift height. Measure from center of wheel to fender if unsure.
  • Hardware
    Choose upgraded hardware if your factory hardware is worn, damaged, or missing.
  • Brake Cable Attachment Point
  • Factory Air Ride
3 X-Series Options Only Core 4x4
Maximize Your Vehicle's Stability Handling
Key Features Benefits
Fine-Tune Your Suspension for a Smoother Ride
Highly Durable Two-Stage Powder Coating
Optional Hardware Upgrade
Proudly Made in the USA
Final Thoughts
  • Construction: Rear upper and lower control arms use 1.75” x 5/16” DOM tubing, while the panhard bar is 1.5” x 5/16” DOM. Features Rock Jock Johnny Joints at adjustable ends, polyurethane bushings at fixed ends, and .75” cold-rolled steel end links.
Built With
Rear Upper Control Arms Built With 1.75” OD 5/16” Wall DOM. Polyurethane Bushing on the fixed end and a Forged Johnny Joint on the adjustable end with 1.25” x 12 TPI - 2.625” long threads.
Rear Lower Control Arm Built With 1.75” OD 5/16” Wall DOM. A Polyurethane Bushing on the fixed end and a Forged Johnny Joint on the adjustable end with 1.25” x 12 TPI - 2.625” long threads.
Rear Track Bar Built With 1.5” OD 5/16” Wall DOM. Polyurethane Bushing on the fixed end and a Forged Johnny Joint on the adjustable end with 1” x 14 TPI - 2.32” long threads.
Make Model Submodel Years
Ram 1500 2009 - Present
Each rebuild kit includes all necessary components to replace and restore wearable parts.
Construction & Materials
Ram 1500 09+ 2pc Trail Series Rear Fixed Length End Links
Ram 1500 09+ 2pc Trail Series Rear Lower Adjustable Control Arms
Ram 1500 09+ 2pc Trail Series Rear Upper Adjustable Control Arms
Ram 1500 09+ Trail Series Rear Rear Heavy-Duty Adjustable Panhard/Track Bar
Rear Track Bar built with 1.5” OD 5/16” Wall DOM. Polyurethane Bushing on the fixed end and a Forged Johnny Joints on the adjustable end with 1” x 14 TPI - 2.32” long threads.
Vehicle Ram 1500 (09–Present)
Brand CORE 4X4
Series Trail Series
Lift Size Stock Height or Lifted 1" or Lifted 2" or Lifted 3" or Lifted 4" or Lifted 5" or Lifted 6" or Lifted 7" or Lifted 8" or Custom length or 1/2 sizes (put desired length in the Order Notes) or Lowered 1" or Lowered 2" or Lowered 3" or Lowered 4" or Lowered 5" or Lowered 6"
Hardware No Hardware or Complete Kit
Brake Cable Attachment Point No or Yes
Factory Air Ride No or Yes
Year Range 09+
Placement on Vehicle Rear Upper, Rear Lower, Rear
5
97%
4
2%
3
0%
2
1%
1
0%
BM
Brantly Musgrave Jan 22, 2026
Google
AM
Adam M Sep 24, 2025
First time buying from Korby @ Core 4x4 and it’s being nothing short of a great experience. I bought the non adjustable Trail kit for my 5th Gen Ram 1500 with a 2” lift. The welds look great, nice powder coat finish and quality bushing. Had some trouble fitting the grease nipples due to the powder coating but a thread tap would fix that. They fit easily and perform great. I felt the improvement straight away. No more wheel hop on hard acceleration which was my main reason for the purchase. I was missing some smaller bushings needed for the 5th Gen and Korby’s custom service was on point, with responsive emails and mailing out the missing parts straight away. Very happy with their products and customer service. Highly recommended company👌🏽
Review photo 1 Review photo 2 Review photo 3 Review photo 4
JG
James Griffin Jul 26, 2025
Review photo 1
FS
Fernando Salazar Aug 25, 2025
MH
Matthew Handy Sep 24, 2025
TH
Todd Hume Jan 22, 2026
Their products are great but the service is even better!! Thanks Korby.
JM
Jason Mitchell Dec 8, 2025
RC
Robert C May 27, 2025
BC
Brad C Mar 24, 2021
Review photo 1
CM
Cameron Masters Mar 24, 2023
Specifications
Lift Size Stock Height, Lifted 1", Lifted 2", Lifted 3", Lifted 4", Lifted 5", Lifted 6", Lifted 7", Lifted 8", Custom length or 1/2 sizes (put desired length in the Order Notes), Lowered 1", Lowered 2", Lowered 3", Lowered 4", Lowered 5", Lowered 6"