SKU: TRK-R-15-2009-K5 ★★★★★ (132 reviews)
Pick your vehicle to confirm fit
(Save 10%)
COLOR 11 colors — pick yours
https://core4x4.com/web/image/product.template/1839/image_1920?unique=edc8f61
5pc Track Series Rear Adjustable Control Arms, Panhard/Track Bar Kit
Ram 1500 09+ 5pc Track Series Rear Adjustable Control Arms, Panhard/Track Bar Kit
SKU: TRK-R-15-2009-K5
(Save 10%)
COLOR 11 colors
  • Series
    Cruise: daily driving and light off-road. Camp: overlanding. Crawl: aggressive rock crawling.
  • Hardware
    Choose upgraded hardware if your factory hardware is worn, damaged, or missing.
  • Lift Size
    Choose your current front lift height. Measure from center of wheel to fender if unsure.
  • Brake Cable Attachment Point
  • Factory Air Ride
3 X-Series Options Only Core 4x4
Optimize Rear Suspension for Maximum Traction Control
Key Features Benefits
Recommended Pairing
Total Control with Full Suspension Adjustability
Highly Durable Two-Stage Powder Coating
Optional Hardware Upgrade
Proudly Made in the USA
Final Thoughts
  • Adjustability: Fully adjustable for applications lifted or lowered up to 6”, allowing precise axle alignment, pinion angle correction, and optimized suspension geometry.
  • Construction: Built from 1.75" OD .313" wall DOM tubing for the upper and lower control arms, and 1.5" OD .313" wall DOM tubing for the panhard track bar. Features Rock Jock Johnny Joints at both ends for maximum articulation and durability.
Built With
Rear Upper Control Arms Built With 1.75” OD 5/16” Wall DOM. Forged Johnny Joints on both adjustable ends with 1.25” x 12 TPI - 2.625” long threads.
Rear Lower Control Arms Built With 1.75” OD 5/16” Wall DOM. Forged Johnny Joints on both adjustable ends with 1.25” x 12 TPI - 2.625” long threads.
Rear Track Bar Built With 1.5” OD 5/16” Wall DOM. Forged Johnny Joints on both adjustable ends with 1” x 14” TPI - 2.32” long threads.
Make Model Submodel Years
Ram 1500 2009 - Present
Each rebuild kit includes all necessary components to replace and restore wearable parts.
Construction & Materials
Ram 1500 09+ 2pc Track Series Rear Lower Adjustable Control Arms
Ram 1500 09+ 2pc Track Series Rear Upper Adjustable Control Arms
Ram 1500 09+ Track Series Rear Rear Heavy-Duty Adjustable Panhard/Track Bar
Vehicle Ram 1500 (09–Present)
Brand CORE 4X4
Series Track Series
Hardware No Hardware or Complete Kit
Lift Size 0" — 6" or 6"+ or -6" — -1"
Brake Cable Attachment Point No or Yes
Factory Air Ride No or Yes
Year Range 09+
Placement on Vehicle Rear Upper, Rear Lower, Rear
5
97%
4
2%
3
0%
2
1%
1
0%
HK
Harold Kruder Mar 23, 2024
Google
JC
John Cutler Oct 24, 2025
In September 2025, we visited CORE 4x4 in Orem, Utah. CORE 4x4 makes control arms and other similar parts that stiffen the suspension of an off-road 4x4 vehicles, so that the off-road vehicles can travel on more rugged terrain. CORE 4x4 used to share this building with another business, and since this other business has moved elsewhere, CORE 4x4 will continue to expand and grow their business. Good for CORE 4x4 to be a growing company and to expand into the vacant part of the building.
Review photo 1 Review photo 2 Review photo 3 Review photo 4
RC
Ryan Colligan Mar 4, 2026
JJ
Jason Jukich Jul 26, 2025
Fast shipping, excellent communication, and awesome products
DD
Dmitriy D May 27, 2025
Installed rear and upper control arms and track bar on my 3rd Gen 4RUNNER to align rear axle and restore factory wheel base after 3.5" lift. Car drives better than New! Improved handling cornering and overall driving. Very solid and high quality made product. Support is outstanding. Shipping extremely fast. Thank you so much. I wish you will have something new for my car.
Review photo 1
MT
Marcus Torres Jan 15, 2026
TH
Todd Hume Jan 22, 2026
Their products are great but the service is even better!! Thanks Korby.
CL
Cade Leith Mar 23, 2024
JW
Jonathan Word Aug 25, 2025
D
Danny Oct 24, 2025
Outstanding customer service to match the high quality parts. This is the go-to company.
Specifications
Hardware No Hardware, Complete Kit
Lift Size 0" — 6", 6"+, -6" — -1"