SKU: TRK-R-15-2009-K5 ★★★★★ (132 reviews)
Pick your vehicle to confirm fit
(Save 10%)
COLOR 11 colors — pick yours
https://core4x4.com/web/image/product.template/1839/image_1920?unique=edc8f61
5pc Track Series Rear Adjustable Control Arms, Panhard/Track Bar Kit
Ram 1500 09+ 5pc Track Series Rear Adjustable Control Arms, Panhard/Track Bar Kit
SKU: TRK-R-15-2009-K5
(Save 10%)
COLOR 11 colors
  • Series
    Cruise: daily driving and light off-road. Camp: overlanding. Crawl: aggressive rock crawling.
  • Hardware
    Choose upgraded hardware if your factory hardware is worn, damaged, or missing.
  • Lift Size
    Choose your current front lift height. Measure from center of wheel to fender if unsure.
  • Brake Cable Attachment Point
  • Factory Air Ride
3 X-Series Options Only Core 4x4
Optimize Rear Suspension for Maximum Traction Control
Key Features Benefits
Recommended Pairing
Total Control with Full Suspension Adjustability
Highly Durable Two-Stage Powder Coating
Optional Hardware Upgrade
Proudly Made in the USA
Final Thoughts
  • Adjustability: Fully adjustable for applications lifted or lowered up to 6”, allowing precise axle alignment, pinion angle correction, and optimized suspension geometry.
  • Construction: Built from 1.75" OD .313" wall DOM tubing for the upper and lower control arms, and 1.5" OD .313" wall DOM tubing for the panhard track bar. Features Rock Jock Johnny Joints at both ends for maximum articulation and durability.
Built With
Rear Upper Control Arms Built With 1.75” OD 5/16” Wall DOM. Forged Johnny Joints on both adjustable ends with 1.25” x 12 TPI - 2.625” long threads.
Rear Lower Control Arms Built With 1.75” OD 5/16” Wall DOM. Forged Johnny Joints on both adjustable ends with 1.25” x 12 TPI - 2.625” long threads.
Rear Track Bar Built With 1.5” OD 5/16” Wall DOM. Forged Johnny Joints on both adjustable ends with 1” x 14” TPI - 2.32” long threads.
Make Model Submodel Years
Ram 1500 2009 - Present
Each rebuild kit includes all necessary components to replace and restore wearable parts.
Construction & Materials
Ram 1500 09+ 2pc Track Series Rear Lower Adjustable Control Arms
Ram 1500 09+ 2pc Track Series Rear Upper Adjustable Control Arms
Ram 1500 09+ Track Series Rear Rear Heavy-Duty Adjustable Panhard/Track Bar
Vehicle Ram 1500 (09–Present)
Brand CORE 4X4
Series Track Series
Hardware No Hardware or Complete Kit
Lift Size 0" — 6" or 6"+ or -6" — -1"
Brake Cable Attachment Point No or Yes
Factory Air Ride No or Yes
Year Range 09+
Placement on Vehicle Rear Upper, Rear Lower, Rear
5
97%
4
2%
3
0%
2
1%
1
0%
EC
Eric Cox Jul 26, 2025
Google
EG
Erica Grissom May 27, 2025
DW
Darin Wuebbels May 27, 2025
Review photo 1
SC
Singer Heating and Cooling Mar 25, 2018
RD
Reagan D'mello Dec 23, 2025
Love the product. Excellent customer support 👍🏽 …
MG
Morgan Griffith Mar 25, 2018
OA
Owen Adams Sep 24, 2025
MV
Mr. V Mar 24, 2021
Good quality parts, much stronger than stock
L
luke Mar 24, 2021
BM
Brantly Musgrave Jan 22, 2026
Specifications
Hardware No Hardware, Complete Kit
Lift Size 0" — 6", 6"+, -6" — -1"