SKU: TRK-R-15-2009-K5 ★★★★★ (132 reviews)
Pick your vehicle to confirm fit
(Save 10%)
COLOR 11 colors — pick yours
https://core4x4.com/web/image/product.template/1839/image_1920?unique=edc8f61
5pc Track Series Rear Adjustable Control Arms, Panhard/Track Bar Kit
Ram 1500 09+ 5pc Track Series Rear Adjustable Control Arms, Panhard/Track Bar Kit
SKU: TRK-R-15-2009-K5
(Save 10%)
COLOR 11 colors
  • Series
    Cruise: daily driving and light off-road. Camp: overlanding. Crawl: aggressive rock crawling.
  • Hardware
    Choose upgraded hardware if your factory hardware is worn, damaged, or missing.
  • Lift Size
    Choose your current front lift height. Measure from center of wheel to fender if unsure.
  • Brake Cable Attachment Point
  • Factory Air Ride
3 X-Series Options Only Core 4x4
Optimize Rear Suspension for Maximum Traction Control
Key Features Benefits
Recommended Pairing
Total Control with Full Suspension Adjustability
Highly Durable Two-Stage Powder Coating
Optional Hardware Upgrade
Proudly Made in the USA
Final Thoughts
  • Adjustability: Fully adjustable for applications lifted or lowered up to 6”, allowing precise axle alignment, pinion angle correction, and optimized suspension geometry.
  • Construction: Built from 1.75" OD .313" wall DOM tubing for the upper and lower control arms, and 1.5" OD .313" wall DOM tubing for the panhard track bar. Features Rock Jock Johnny Joints at both ends for maximum articulation and durability.
Built With
Rear Upper Control Arms Built With 1.75” OD 5/16” Wall DOM. Forged Johnny Joints on both adjustable ends with 1.25” x 12 TPI - 2.625” long threads.
Rear Lower Control Arms Built With 1.75” OD 5/16” Wall DOM. Forged Johnny Joints on both adjustable ends with 1.25” x 12 TPI - 2.625” long threads.
Rear Track Bar Built With 1.5” OD 5/16” Wall DOM. Forged Johnny Joints on both adjustable ends with 1” x 14” TPI - 2.32” long threads.
Make Model Submodel Years
Ram 1500 2009 - Present
Each rebuild kit includes all necessary components to replace and restore wearable parts.
Construction & Materials
Ram 1500 09+ 2pc Track Series Rear Lower Adjustable Control Arms
Ram 1500 09+ 2pc Track Series Rear Upper Adjustable Control Arms
Ram 1500 09+ Track Series Rear Rear Heavy-Duty Adjustable Panhard/Track Bar
Vehicle Ram 1500 (09–Present)
Brand CORE 4X4
Series Track Series
Hardware No Hardware or Complete Kit
Lift Size 0" — 6" or 6"+ or -6" — -1"
Brake Cable Attachment Point No or Yes
Factory Air Ride No or Yes
Year Range 09+
Placement on Vehicle Rear Upper, Rear Lower, Rear
5
97%
4
2%
3
0%
2
1%
1
0%
E(
Eric Hernandez (savagefit) May 27, 2025
Google
MB
Melody Baker Jan 22, 2026
AL
Andrew LaFave May 27, 2025
S
Sebastian Oct 24, 2025
GC
Grant Chaisson Jun 26, 2025
Review photo 1
EA
Eric Ahonen Mar 24, 2021
K
Korosunagi Jul 26, 2025
D
DSI Jul 26, 2025
Great products with excellent customer service after the sale
M
Matt Mar 23, 2024
The best products on the market. 95% of my xj is core 4x4 products
RH
Roger Hooks Jun 26, 2025
Specifications
Hardware No Hardware, Complete Kit
Lift Size 0" — 6", 6"+, -6" — -1"