SKU: RC-R-15-2009-K5 ★★★★★ (132 reviews)
COLOR 12 colors — pick yours
https://core4x4.com/web/image/product.template/3211/image_1920?unique=edc8f61
RACE SERIES
5pc Race Series Rear Adjustable Control Arms, Panhard/Track Bar Kit
Ram 1500 09+ 5pc Race Series Rear Adjustable Control Arms, Panhard/Track Bar Kit
SKU: RC-R-15-2009-K5
Pick your vehicle to confirm fit
COLOR 12 colors
  • Hardware
    Choose upgraded hardware if your factory hardware is worn, damaged, or missing.
  • Lift Size
    Choose your current front lift height. Measure from center of wheel to fender if unsure.
3 X-Series Options Only Core 4x4
Take Your Ram 1500’s Performance to the Next Level
Key Features Benefits
Recommended Pairing
Superior Strength Performance
Two-Stage Powder Coating
Made in the USA
Optional Hardware Upgrade
Conclusion
Built With
Rear Upper Control Arms Built With 2” 7075 Aluminum. Forged Johnny Joints on both adjustable ends with 1.25” x 12 TPI - 2.625” long threads.
Rear Lower Control Arms Built With 2” 7075 Aluminum. Forged Johnny Joints on both adjustable ends with 1.25” x 12 TPI - 2.625” long threads.
Rear Track Bar Built With 1.5” 7075 Aluminum. Forged Johnny Joints on both adjustable ends with 1” x 14 TPI - 2.32” long threads.
Rear End Links Built With .75” Cold Rolled Steel. Welded Johnny Joints on both fixed ends.
Make Model Submodel Years
Ram 1500 2009 - Present
Each rebuild kit includes all necessary components to replace and restore wearable parts.
Construction & Materials
Ram 1500 09+ 2pc Race Series Rear Lower Adjustable Control Arms
Ram 1500 09+ 2pc Race Series Rear Upper Adjustable Control Arms
Ram 1500 09+ Race Series Rear Adjustable Panhard/Track Bar
Vehicle Ram 1500 (09–Present)
Brand CORE 4X4
Hardware No Hardware or Complete Kit
Lift Size 0" — 6" or 6"+ or -6" — -1"
Year Range 09+
Placement on Vehicle Rear Upper, Rear Lower, Rear
5
97%
4
2%
3
0%
2
1%
1
0%
MR
Melanee Raynes Mar 25, 2019
Google
MV
Mr. V Mar 24, 2021
Good quality parts, much stronger than stock
EL
Eric Labrum May 27, 2025
Best customer service I have ever experienced. They are my go to source do to quality and service
MT
Mike T Nov 23, 2025
DR
David Rogers Aug 25, 2025
Review photo 1 Review photo 2
DA
Dastrup Auto Mar 25, 2019
RT
Ruby Timm Apr 27, 2025
D
Don Jul 26, 2025
RH
R and H H Oct 24, 2025
ST
Sal Torres May 27, 2025
Specifications
Hardware No Hardware, Complete Kit
Lift Size 0" — 6", 6"+, -6" — -1"