SKU: RC-R-15-2009-K5-MRK ★★★★★ (132 reviews)
Pick your vehicle to confirm fit
210.00
Not Available For Sale
See financing options →
Fitment guarantee Ships from Orem, UT 4–8 hr install
https://core4x4.com/web/image/product.template/27392/image_1920?unique=2d5d26f
RACE SERIES
Master Rebuild kit for RC-R-15-2009-K5
SKU: RC-R-15-2009-K5-MRK
210.00
Not Available For Sale
Compare all tiers →
Select Color to see price and add to cart.
Lifetime warranty on all non-wear items United States
3 X-Series Options Only Core 4x4
Everything you need to refresh your suspension.
CE-9110RK × 8
CE-9112NRK × 2
Make Model Submodel Years
Ram 1500 2009 - Present
Construction & Materials
Ram 1500 09+ 5pc Race Series Rear Adjustable Control Arms, Panhard/Track Bar Kit
Rear Upper Control Arms Built With 2” 7075 Aluminum. Forged Johnny Joints on both adjustable ends with 1.25” x 12 TPI - 2.625” long threads.
Rear Lower Control Arms Built With 2” 7075 Aluminum. Forged Johnny Joints on both adjustable ends with 1.25” x 12 TPI - 2.625” long threads.
Rear Track Bar Built With 1.5” 7075 Aluminum. Forged Johnny Joints on both adjustable ends with 1” x 14 TPI - 2.32” long threads.
Rear End Links Built With .75” Cold Rolled Steel. Welded Johnny Joints on both fixed ends.
5
97%
4
2%
3
0%
2
1%
1
0%
CM
Craig MacIver May 27, 2025
Google
Got the CAMP version of adjustable control arms and track bars for our 03 TJ with a 3” lift and 33x10.5 KO 2’s. Super beefy bars, great fit and adjustability. Friendly advice and support from Korby at CORE 4X4. Good follow up as well. The ride quality is great as well as the handling. I think it all looks pretty good as well.
Review photo 1 Review photo 2 Review photo 3 Review photo 4
JI
Jerome Segura III Jun 26, 2025
I bought the 16pc Cruise Series Adjustable Control Arm, Track Bar, Steering, End Link Kit to replace a worn budget 4" lift on my used JKU. These are top quality parts; very solid. Customer service is unsurpassed. They even matched prices on my order placed before the tax day sale. I made an error in ordering a drag link flip kit; they were quick to help me fix this too. There's peace of mind knowing these components are made in the USA. Thank you. 👍👍