SKU: RC-R-15-2009-K5 ★★★★★ (132 reviews)
COLOR 12 colors — pick yours
https://core4x4.com/web/image/product.template/3211/image_1920?unique=edc8f61
RACE SERIES
5pc Race Series Rear Adjustable Control Arms, Panhard/Track Bar Kit
Ram 1500 09+ 5pc Race Series Rear Adjustable Control Arms, Panhard/Track Bar Kit
SKU: RC-R-15-2009-K5
Pick your vehicle to confirm fit
COLOR 12 colors
  • Hardware
    Choose upgraded hardware if your factory hardware is worn, damaged, or missing.
  • Lift Size
    Choose your current front lift height. Measure from center of wheel to fender if unsure.
3 X-Series Options Only Core 4x4
Take Your Ram 1500’s Performance to the Next Level
Key Features Benefits
Recommended Pairing
Superior Strength Performance
Two-Stage Powder Coating
Made in the USA
Optional Hardware Upgrade
Conclusion
Built With
Rear Upper Control Arms Built With 2” 7075 Aluminum. Forged Johnny Joints on both adjustable ends with 1.25” x 12 TPI - 2.625” long threads.
Rear Lower Control Arms Built With 2” 7075 Aluminum. Forged Johnny Joints on both adjustable ends with 1.25” x 12 TPI - 2.625” long threads.
Rear Track Bar Built With 1.5” 7075 Aluminum. Forged Johnny Joints on both adjustable ends with 1” x 14 TPI - 2.32” long threads.
Rear End Links Built With .75” Cold Rolled Steel. Welded Johnny Joints on both fixed ends.
Make Model Submodel Years
Ram 1500 2009 - Present
Each rebuild kit includes all necessary components to replace and restore wearable parts.
Construction & Materials
Ram 1500 09+ 2pc Race Series Rear Lower Adjustable Control Arms
Ram 1500 09+ 2pc Race Series Rear Upper Adjustable Control Arms
Ram 1500 09+ Race Series Rear Adjustable Panhard/Track Bar
Vehicle Ram 1500 (09–Present)
Brand CORE 4X4
Hardware No Hardware or Complete Kit
Lift Size 0" — 6" or 6"+ or -6" — -1"
Year Range 09+
Placement on Vehicle Rear Upper, Rear Lower, Rear
5
97%
4
2%
3
0%
2
1%
1
0%
D
Danny Oct 24, 2025
Google
Outstanding customer service to match the high quality parts. This is the go-to company.
VK
Victor Keele Sep 24, 2025
Review photo 1 Review photo 2
GH
Gary Haag Aug 25, 2025
EA
Eric Ahonen Mar 24, 2021
AS
Anthony Snyder Jun 26, 2025
Great experience and really great parts
DT
Dean Tk421 Feb 21, 2026
JJ
JT JT Dec 23, 2025
DW
Darin Wuebbels May 27, 2025
Review photo 1
JM
Jay Miller Jul 26, 2025
PG
Paul Griffin Feb 21, 2026
Specifications
Hardware No Hardware, Complete Kit
Lift Size 0" — 6", 6"+, -6" — -1"