SKU: TWN-R-15-2009-K7 ★★★★★ (132 reviews)
Pick your vehicle to confirm fit
944.95
(Save 20%)
COLOR 11 colors — pick yours
https://core4x4.com/web/image/product.template/1606/image_1920?unique=edc8f61
7pc Town Series Rear Adjustable Control Arm, Track Bar, End Link Kit
Ram 1500 09+ 7pc Town Series Rear Adjustable Control Arm, Track Bar, End Link Kit
SKU: TWN-R-15-2009-K7
944.95
(Save 20%)
COLOR 11 colors
  • Lift Size
    Choose your current front lift height. Measure from center of wheel to fender if unsure.
  • Hardware
    Choose upgraded hardware if your factory hardware is worn, damaged, or missing.
  • Brake Cable Attachment Point
  • Factory Air Ride
3 X-Series Options Only Core 4x4
Optimize Your Vehicle’s Performance
Key Features Benefits
Eliminate Wheel Hop Maintain Axle Alignment
Highly Durable Two-Stage Powder Coating
Proudly Made in the USA
Optional Hardware Upgrade
Conclusion
Built With
Rear Upper control arms built with 1.875” DOM 3/16” Wall DOM. Polyurethane Bushings on both the adjustable end and fixed end with 1.25” x 12 TPI - 3.25” long threads. Rear Lower control arms built with 1.875” OD 3/16” Wall DOM. Polyurethane Bushings on the fixed and adjustable ends with 1.25” x 12 TPI - 3.25” long threads. Rear Track Bar built with 1.5” OD 5/16” Wall DOM. Polyurethane Bushing on both the adjustable and fixed end with 1” x 14 TPI - 3.25” long threads. Rear End Links built with .75” Cold Rolled Steel. Polyurethane Bushings on both fixed ends.
Make Model Submodel Years
Ram 1500 2009 - Present
Each rebuild kit includes all necessary components to replace and restore wearable parts.
Construction & Materials
Ram 1500 09+ 2pc Town Series Rear Fixed Length End Links
Rear End Links built with .75” Cold Rolled Steel. Polyurethane Bushings on both fixed ends.
Ram 1500 09+ 2pc Town Series Rear Lower Adjustable Control Arms
Rear Lower control arms built with 1.875” OD 3/16” Wall DOM. Polyurethane Bushings on the fixed and adjustable ends with 1.25” x 12 TPI - 3.25” long threads.
Ram 1500 09+ 2pc Town Series Rear Upper Adjustable Control Arms
Rear Upper control arms built with 1.875” DOM 3/16” Wall DOM. Polyurethane Bushings on both the adjustable end and fixed end with 1.25” x 12 TPI - 3.25” long threads.
Ram 1500 09+ Town Series Rear Heavy-Duty Adjustable Panhard/Track Bar
Rear Track Bar built with 1.5” OD 5/16” Wall DOM. Polyurethane Bushing on both the adjustable and fixed end with 1” x 14 TPI - 3.25” long threads.
Vehicle Ram 1500 (09–Present)
Brand CORE 4X4
Lift Size Stock Height or Lifted 1" or Lifted 2" or Lifted 3" or Lifted 4" or Lifted 5" or Lifted 6" or Lifted 7" or Lifted 8" or Custom length or 1/2 sizes (put desired length in the Order Notes) or Lowered 1" or Lowered 2" or Lowered 3" or Lowered 4" or Lowered 5" or Lowered 6"
Hardware No Hardware or Complete Kit
Brake Cable Attachment Point No or Yes
Factory Air Ride No or Yes
Year Range 09+
Placement on Vehicle Rear Upper, Rear Lower, Rear
5
97%
4
2%
3
0%
2
1%
1
0%
PG
Paul Griffin Feb 21, 2026
Google
MB
Melody Baker Jan 22, 2026
MP
Mirko Pompili Mar 19, 2026
RG
Robert Van Gorder Apr 27, 2025
JM
Jay Miller Jul 26, 2025
RR
Ryan Rogers Aug 25, 2025
RH
R and H H Oct 24, 2025
BM
Brantly Musgrave Jan 22, 2026
TR
Tim Reigies Mar 25, 2018
Received the track bar I ordered, product looks extremely strong, thx core 4x4
ST
Sal Torres May 27, 2025
Specifications
Lift Size Stock Height, Lifted 1", Lifted 2", Lifted 3", Lifted 4", Lifted 5", Lifted 6", Lifted 7", Lifted 8", Custom length or 1/2 sizes (put desired length in the Order Notes), Lowered 1", Lowered 2", Lowered 3", Lowered 4", Lowered 5", Lowered 6"