SKU: TWN-R-15-2009-K5 ★★★★★ (132 reviews)
Pick your vehicle to confirm fit
839.95
(Save 20%)
COLOR 11 colors — pick yours
https://core4x4.com/web/image/product.template/1791/image_1920?unique=edc8f61
5pc Town Series Rear Adjustable Control Arms, Panhard/Track Bar Kit
Ram 1500 09+ 5pc Town Series Rear Adjustable Control Arms, Panhard/Track Bar Kit
SKU: TWN-R-15-2009-K5
839.95
(Save 20%)
COLOR 11 colors
  • Series
    Cruise: daily driving and light off-road. Camp: overlanding. Crawl: aggressive rock crawling.
  • Hardware
    Choose upgraded hardware if your factory hardware is worn, damaged, or missing.
  • Brake Cable Attachment Point
  • Factory Air Ride
3 X-Series Options Only Core 4x4
Unleash Your Vehicle’s Potential
Key Features Benefits
Highly Durable Two-Stage Powder Coating
Proudly Made in the USA
Optional Hardware Upgrade
Final Thoughts
Upgrade today and experience the difference in stability, traction, and drivability!
Built With
Rear Upper control arms built with 1.875” OD 3/16” Wall Steel Tubing, Polyurethane Bushings on both the adjustable end and fixed end with 1.25” x 12 TPI - 3.25” long threads.
Rear Lower control arms built with 1.875” OD 3/16” Wall Steel Tubing, Polyurethane Bushings on the fixed and adjustable ends with 1.25” x 12 TPI - 3.25” long threads.
Rear Track Bar built with 1.5” OD 5/16” Wall DOM. Polyurethane Bushing on both the adjustable and fixed end with 1” x 14 TPI - 3.25” long threads.
Make Model Submodel Years
Ram 1500 2009 - Present
Each rebuild kit includes all necessary components to replace and restore wearable parts.
Construction & Materials
Ram 1500 09+ 2pc Town Series Rear Lower Adjustable Control Arms
Rear Lower control arms built with 1.875” OD 3/16” Wall DOM. Polyurethane Bushings on the fixed and adjustable ends with 1.25” x 12 TPI - 3.25” long threads.
Ram 1500 09+ 2pc Town Series Rear Upper Adjustable Control Arms
Rear Upper control arms built with 1.875” DOM 3/16” Wall DOM. Polyurethane Bushings on both the adjustable end and fixed end with 1.25” x 12 TPI - 3.25” long threads.
Ram 1500 09+ Town Series Rear Heavy-Duty Adjustable Panhard/Track Bar
Vehicle Ram 1500 (09–Present)
Brand CORE 4X4
Series Town Series
Hardware No Hardware or Complete Kit
Brake Cable Attachment Point No or Yes
Factory Air Ride No or Yes
Year Range 09+
Placement on Vehicle Rear Upper, Rear Lower, Rear
5
97%
4
2%
3
0%
2
1%
1
0%
MP
Mirko Pompili Mar 19, 2026
Google
Z
Zion Sep 24, 2025
JL
John Luna Nov 23, 2025
Great team, and help to support my jeep and provide best stuffs
JS
Jon Stempien May 27, 2025
JI
Jerome Segura III Jun 26, 2025
I bought the 16pc Cruise Series Adjustable Control Arm, Track Bar, Steering, End Link Kit to replace a worn budget 4" lift on my used JKU. These are top quality parts; very solid. Customer service is unsurpassed. They even matched prices on my order placed before the tax day sale. I made an error in ordering a drag link flip kit; they were quick to help me fix this too. There's peace of mind knowing these components are made in the USA. Thank you. 👍👍