SKU: TWN-R-15-2009-K5 ★★★★★ (132 reviews)
Pick your vehicle to confirm fit
839.95
(Save 20%)
COLOR 11 colors — pick yours
https://core4x4.com/web/image/product.template/1791/image_1920?unique=edc8f61
5pc Town Series Rear Adjustable Control Arms, Panhard/Track Bar Kit
Ram 1500 09+ 5pc Town Series Rear Adjustable Control Arms, Panhard/Track Bar Kit
SKU: TWN-R-15-2009-K5
839.95
(Save 20%)
COLOR 11 colors
  • Series
    Cruise: daily driving and light off-road. Camp: overlanding. Crawl: aggressive rock crawling.
  • Hardware
    Choose upgraded hardware if your factory hardware is worn, damaged, or missing.
  • Brake Cable Attachment Point
  • Factory Air Ride
3 X-Series Options Only Core 4x4
Unleash Your Vehicle’s Potential
Key Features Benefits
Highly Durable Two-Stage Powder Coating
Proudly Made in the USA
Optional Hardware Upgrade
Final Thoughts
Upgrade today and experience the difference in stability, traction, and drivability!
Built With
Rear Upper control arms built with 1.875” OD 3/16” Wall Steel Tubing, Polyurethane Bushings on both the adjustable end and fixed end with 1.25” x 12 TPI - 3.25” long threads.
Rear Lower control arms built with 1.875” OD 3/16” Wall Steel Tubing, Polyurethane Bushings on the fixed and adjustable ends with 1.25” x 12 TPI - 3.25” long threads.
Rear Track Bar built with 1.5” OD 5/16” Wall DOM. Polyurethane Bushing on both the adjustable and fixed end with 1” x 14 TPI - 3.25” long threads.
Make Model Submodel Years
Ram 1500 2009 - Present
Each rebuild kit includes all necessary components to replace and restore wearable parts.
Construction & Materials
Ram 1500 09+ 2pc Town Series Rear Lower Adjustable Control Arms
Rear Lower control arms built with 1.875” OD 3/16” Wall DOM. Polyurethane Bushings on the fixed and adjustable ends with 1.25” x 12 TPI - 3.25” long threads.
Ram 1500 09+ 2pc Town Series Rear Upper Adjustable Control Arms
Rear Upper control arms built with 1.875” DOM 3/16” Wall DOM. Polyurethane Bushings on both the adjustable end and fixed end with 1.25” x 12 TPI - 3.25” long threads.
Ram 1500 09+ Town Series Rear Heavy-Duty Adjustable Panhard/Track Bar
Vehicle Ram 1500 (09–Present)
Brand CORE 4X4
Series Town Series
Hardware No Hardware or Complete Kit
Brake Cable Attachment Point No or Yes
Factory Air Ride No or Yes
Year Range 09+
Placement on Vehicle Rear Upper, Rear Lower, Rear
5
97%
4
2%
3
0%
2
1%
1
0%
JC
John Cutler Oct 24, 2025
Google
In September 2025, we visited CORE 4x4 in Orem, Utah. CORE 4x4 makes control arms and other similar parts that stiffen the suspension of an off-road 4x4 vehicles, so that the off-road vehicles can travel on more rugged terrain. CORE 4x4 used to share this building with another business, and since this other business has moved elsewhere, CORE 4x4 will continue to expand and grow their business. Good for CORE 4x4 to be a growing company and to expand into the vacant part of the building.