SKU: TWN-R-15-2009-K5 ★★★★★ (132 reviews)
Pick your vehicle to confirm fit
839.95
(Save 20%)
COLOR 11 colors — pick yours
https://core4x4.com/web/image/product.template/1791/image_1920?unique=edc8f61
5pc Town Series Rear Adjustable Control Arms, Panhard/Track Bar Kit
Ram 1500 09+ 5pc Town Series Rear Adjustable Control Arms, Panhard/Track Bar Kit
SKU: TWN-R-15-2009-K5
839.95
(Save 20%)
COLOR 11 colors
  • Series
    Cruise: daily driving and light off-road. Camp: overlanding. Crawl: aggressive rock crawling.
  • Hardware
    Choose upgraded hardware if your factory hardware is worn, damaged, or missing.
  • Brake Cable Attachment Point
  • Factory Air Ride
3 X-Series Options Only Core 4x4
Unleash Your Vehicle’s Potential
Key Features Benefits
Highly Durable Two-Stage Powder Coating
Proudly Made in the USA
Optional Hardware Upgrade
Final Thoughts
Upgrade today and experience the difference in stability, traction, and drivability!
Built With
Rear Upper control arms built with 1.875” OD 3/16” Wall Steel Tubing, Polyurethane Bushings on both the adjustable end and fixed end with 1.25” x 12 TPI - 3.25” long threads.
Rear Lower control arms built with 1.875” OD 3/16” Wall Steel Tubing, Polyurethane Bushings on the fixed and adjustable ends with 1.25” x 12 TPI - 3.25” long threads.
Rear Track Bar built with 1.5” OD 5/16” Wall DOM. Polyurethane Bushing on both the adjustable and fixed end with 1” x 14 TPI - 3.25” long threads.
Make Model Submodel Years
Ram 1500 2009 - Present
Each rebuild kit includes all necessary components to replace and restore wearable parts.
Construction & Materials
Ram 1500 09+ 2pc Town Series Rear Lower Adjustable Control Arms
Rear Lower control arms built with 1.875” OD 3/16” Wall DOM. Polyurethane Bushings on the fixed and adjustable ends with 1.25” x 12 TPI - 3.25” long threads.
Ram 1500 09+ 2pc Town Series Rear Upper Adjustable Control Arms
Rear Upper control arms built with 1.875” DOM 3/16” Wall DOM. Polyurethane Bushings on both the adjustable end and fixed end with 1.25” x 12 TPI - 3.25” long threads.
Ram 1500 09+ Town Series Rear Heavy-Duty Adjustable Panhard/Track Bar
Vehicle Ram 1500 (09–Present)
Brand CORE 4X4
Series Town Series
Hardware No Hardware or Complete Kit
Brake Cable Attachment Point No or Yes
Factory Air Ride No or Yes
Year Range 09+
Placement on Vehicle Rear Upper, Rear Lower, Rear
5
97%
4
2%
3
0%
2
1%
1
0%
CL
Colten Lockwood Mar 25, 2019
Google
Recieved warrenty exchanges for my control arms last night couldnt be happier!!! Lets talk about the arms tho! Great quality arms in multiple styles and colors!!! I purchased the teir 3 short arns for my 98 xj. I can say that they setoff nicely so my 35 inch tires do not rub! As long as you can get a photo or video of broken hardware core will take care of you. The body of the arm is bulletproof. However make sure to maintain and grease the joints regularly as with any greaseable joint and they shouldkast forever. I had a few problems arise a year after purchase and after some troubleshooting spence was able to help get me the correct parts to get back on the road. I recommend this setup to any and all jeepers looking to get away from the stock arm setup. Alltogether i am Very happy with the performace of my control arms!!!! Mechanic and bodyman of 12 years and my first choice for quality control arms!!