SKU: TWN-R-15-2009-K5-MRK ★★★★★ (132 reviews)
Pick your vehicle to confirm fit
172.00
Not Available For Sale
See financing options →
Fitment guarantee Ships from Orem, UT 4–8 hr install
https://core4x4.com/web/image/product.template/27353/image_1920?unique=2d5d26f
Master Rebuild kit for TWN-R-15-2009-K5
SKU: TWN-R-15-2009-K5-MRK
172.00
Not Available For Sale
Compare all tiers →
Select Color to see price and add to cart.
Lifetime warranty on all non-wear items United States
3 X-Series Options Only Core 4x4
Everything you need to refresh your suspension.
BSH-CB-2579 × 8
BSH-CB-7087 × 2
Make Model Submodel Years
Ram 1500 2009 - Present
Construction & Materials
Ram 1500 09+ 5pc Town Series Rear Adjustable Control Arms, Panhard/Track Bar Kit
Rear Upper control arms built with 1.875” OD 3/16” Wall Steel Tubing, Polyurethane Bushings on both the adjustable end and fixed end with 1.25” x 12 TPI - 3.25” long threads.
Rear Lower control arms built with 1.875” OD 3/16” Wall Steel Tubing, Polyurethane Bushings on the fixed and adjustable ends with 1.25” x 12 TPI - 3.25” long threads.
Rear Track Bar built with 1.5” OD 5/16” Wall DOM. Polyurethane Bushing on both the adjustable and fixed end with 1” x 14 TPI - 3.25” long threads.
5
97%
4
2%
3
0%
2
1%
1
0%
OJ
Oldgreg jr Mar 23, 2025
Google
DW
Darin Wuebbels May 27, 2025
Review photo 1
A
Aaron Mar 23, 2024
MG
Morgan Griffith Mar 25, 2018
BS
Bailey Smith Mar 23, 2025
MD
Mark DiGrappa Apr 27, 2025
MH
mark hinz Mar 2, 2026
CL
Colten Lockwood Mar 25, 2019
Recieved warrenty exchanges for my control arms last night couldnt be happier!!! Lets talk about the arms tho! Great quality arms in multiple styles and colors!!! I purchased the teir 3 short arns for my 98 xj. I can say that they setoff nicely so my 35 inch tires do not rub! As long as you can get a photo or video of broken hardware core will take care of you. The body of the arm is bulletproof. However make sure to maintain and grease the joints regularly as with any greaseable joint and they shouldkast forever. I had a few problems arise a year after purchase and after some troubleshooting spence was able to help get me the correct parts to get back on the road. I recommend this setup to any and all jeepers looking to get away from the stock arm setup. Alltogether i am Very happy with the performace of my control arms!!!! Mechanic and bodyman of 12 years and my first choice for quality control arms!!