SKU: TRL-R-15-2009-RPTB1 ★★★★★ (132 reviews)
Pick your vehicle to confirm fit
335.95
(Save 15%)
COLOR 11 colors — pick yours
https://core4x4.com/web/image/product.template/2007/image_1920?unique=edc8f61
Trail Series Rear Rear Heavy-Duty Adjustable Panhard/Track Bar
Ram 1500 09+ Trail Series Rear Rear Heavy-Duty Adjustable Panhard/Track Bar
SKU: TRL-R-15-2009-RPTB1
335.95
(Save 15%)
COLOR 11 colors
  • Series
    Cruise: daily driving and light off-road. Camp: overlanding. Crawl: aggressive rock crawling.
  • Lift Size
    Choose your current front lift height. Measure from center of wheel to fender if unsure.
  • Hardware
    Choose upgraded hardware if your factory hardware is worn, damaged, or missing.
3 X-Series Options Only Core 4x4
Maximize Axle Stability Control
Key Features Benefits
  • Heavy-duty DOM tubing construction – Built from 1.5" OD, .313" wall DOM tubing for maximum strength and durability.
Keep Your Axle Centered Your Suspension Dialed In
Highly Durable Two-Stage Powder Coating
Optional Hardware Upgrade
Proudly Made in the USA
Final Thoughts
  • Construction: Built from 1.5” OD 5/16” wall DOM tubing, featuring a Rock Jock Johnny Joint at the adjustable end and a polyurethane bushing at the fixed end for durability, articulation, and long-lasting performance.
Built With
Rear Track Bar built with 1.5” OD 5/16” Wall DOM. Polyurethane Bushing on the fixed end and a Forged Johnny Joints on the adjustable end with 1” x 14 TPI - 2.32” long threads.
Make Model Submodel Years
Ram 1500 2009 - Present
Each rebuild kit includes all necessary components to replace and restore wearable parts.
Construction & Materials
Vehicle Ram 1500 (09–Present)
Brand CORE 4X4
Series Trail Series
Lift Size 0" — 6" or 6"+
Hardware No Hardware or Complete Kit
Year Range 09+
Placement on Vehicle Rear
5
97%
4
2%
3
0%
2
1%
1
0%
P
Paul Mar 24, 2023
Google
PB
Peter Busack May 27, 2025
A
Adam Oct 24, 2025
Review photo 1 Review photo 2 Review photo 3 Review photo 4
GH
Gary Haag Aug 25, 2025
JM
Jason Mitchell Dec 8, 2025
JJ
Jason Jukich Jul 26, 2025
Fast shipping, excellent communication, and awesome products
MR
Melanee Raynes Mar 25, 2019
L
luke Mar 24, 2021
RT
Ruby Timm Apr 27, 2025
DN
Devan Nelson Mar 25, 2019
Specifications
Lift Size 0" — 6", 6"+