SKU: TRL-R-15-2009-RPTB1 ★★★★★ (132 reviews)
Pick your vehicle to confirm fit
335.95
(Save 15%)
COLOR 11 colors — pick yours
https://core4x4.com/web/image/product.template/2007/image_1920?unique=edc8f61
Trail Series Rear Rear Heavy-Duty Adjustable Panhard/Track Bar
Ram 1500 09+ Trail Series Rear Rear Heavy-Duty Adjustable Panhard/Track Bar
SKU: TRL-R-15-2009-RPTB1
335.95
(Save 15%)
COLOR 11 colors
  • Series
    Cruise: daily driving and light off-road. Camp: overlanding. Crawl: aggressive rock crawling.
  • Lift Size
    Choose your current front lift height. Measure from center of wheel to fender if unsure.
  • Hardware
    Choose upgraded hardware if your factory hardware is worn, damaged, or missing.
3 X-Series Options Only Core 4x4
Maximize Axle Stability Control
Key Features Benefits
  • Heavy-duty DOM tubing construction – Built from 1.5" OD, .313" wall DOM tubing for maximum strength and durability.
Keep Your Axle Centered Your Suspension Dialed In
Highly Durable Two-Stage Powder Coating
Optional Hardware Upgrade
Proudly Made in the USA
Final Thoughts
  • Construction: Built from 1.5” OD 5/16” wall DOM tubing, featuring a Rock Jock Johnny Joint at the adjustable end and a polyurethane bushing at the fixed end for durability, articulation, and long-lasting performance.
Built With
Rear Track Bar built with 1.5” OD 5/16” Wall DOM. Polyurethane Bushing on the fixed end and a Forged Johnny Joints on the adjustable end with 1” x 14 TPI - 2.32” long threads.
Make Model Submodel Years
Ram 1500 2009 - Present
Each rebuild kit includes all necessary components to replace and restore wearable parts.
Construction & Materials
Vehicle Ram 1500 (09–Present)
Brand CORE 4X4
Series Trail Series
Lift Size 0" — 6" or 6"+
Hardware No Hardware or Complete Kit
Year Range 09+
Placement on Vehicle Rear
5
97%
4
2%
3
0%
2
1%
1
0%
CL
Colten Lockwood Mar 25, 2019
Google
Recieved warrenty exchanges for my control arms last night couldnt be happier!!! Lets talk about the arms tho! Great quality arms in multiple styles and colors!!! I purchased the teir 3 short arns for my 98 xj. I can say that they setoff nicely so my 35 inch tires do not rub! As long as you can get a photo or video of broken hardware core will take care of you. The body of the arm is bulletproof. However make sure to maintain and grease the joints regularly as with any greaseable joint and they shouldkast forever. I had a few problems arise a year after purchase and after some troubleshooting spence was able to help get me the correct parts to get back on the road. I recommend this setup to any and all jeepers looking to get away from the stock arm setup. Alltogether i am Very happy with the performace of my control arms!!!! Mechanic and bodyman of 12 years and my first choice for quality control arms!!
MM
Mike Martinez Aug 25, 2025
Review photo 1
ZA
Zen Asher Mar 23, 2025
DD
DANIEL DUSSAULT Nov 23, 2025
RC
Robert C May 27, 2025
BC
Brad C Mar 24, 2021
Review photo 1
FS
Fernando Salazar Aug 25, 2025
GC
Grant Chaisson Jun 26, 2025
SC
Singer Heating and Cooling Mar 25, 2018
JH
Joe Hu Sep 24, 2025
Amazing! I put all my new control arms and it drives a lot smoother and looks great!!!
Specifications
Lift Size 0" — 6", 6"+