SKU: TRL-R-15-2009-K5 ★★★★★ (132 reviews)
Pick your vehicle to confirm fit
997.45
(Save 15%)
COLOR 11 colors — pick yours
https://core4x4.com/web/image/product.template/1808/image_1920?unique=edc8f61
5pc Trail Series Rear Adjustable Control Arms, Panhard/Track Bar Kit
Ram 1500 09+ 5pc Trail Series Rear Adjustable Control Arms, Panhard/Track Bar Kit
SKU: TRL-R-15-2009-K5
997.45
(Save 15%)
COLOR 11 colors
  • Series
    Cruise: daily driving and light off-road. Camp: overlanding. Crawl: aggressive rock crawling.
  • Lift Size
    Choose your current front lift height. Measure from center of wheel to fender if unsure.
  • Hardware
    Choose upgraded hardware if your factory hardware is worn, damaged, or missing.
  • Brake Cable Attachment Point
  • Factory Air Ride
3 X-Series Options Only Core 4x4
Enhanced Stability Suspension Control
Key Features Benefits
Recommended Pairing for Total Suspension Control
Fine-Tune Rear Axle Alignment Pinion Angle
Highly Durable Two-Stage Powder Coating
Optional Hardware Upgrade
Proudly Made in the USA
Final Thoughts
Upgrade today and experience the difference in traction, stability, and ride quality!
  • Construction: Built from 1.75” OD heavy-wall DOM tubing for upper and lower control arms and 1.5” OD DOM tubing for the panhard bar. Features Rock Jock Johnny Joints and polyurethane bushings for strength, articulation, and long-term durability.
Built With
Rear Upper Control Arms Built With 1.75” OD 5/16” Wall DOM. Polyurethane Bushing on the fixed end and a Forged Johnny Joint on the adjustable end with 1.25” x 12 TPI - 2.625” long threads.
Rear Lower Control Arm Built With 1.75” OD 5/16” Wall DOM. A Polyurethane Bushing on the fixed end and a Forged Johnny Joint on the adjustable end with 1.25” x 12 TPI - 2.625” long threads.
Make Model Submodel Years
Ram 1500 2009 - Present
Each rebuild kit includes all necessary components to replace and restore wearable parts.
Construction & Materials
Ram 1500 09+ 2pc Trail Series Rear Lower Adjustable Control Arms
Ram 1500 09+ 2pc Trail Series Rear Upper Adjustable Control Arms
Ram 1500 09+ Trail Series Rear Rear Heavy-Duty Adjustable Panhard/Track Bar
Rear Track Bar built with 1.5” OD 5/16” Wall DOM. Polyurethane Bushing on the fixed end and a Forged Johnny Joints on the adjustable end with 1” x 14 TPI - 2.32” long threads.
Vehicle Ram 1500 (09–Present)
Brand CORE 4X4
Series Trail Series
Lift Size 0" — 6" or 6"+ or -6" — -1"
Hardware No Hardware or Complete Kit
Brake Cable Attachment Point No or Yes
Factory Air Ride No or Yes
Year Range 09+
Placement on Vehicle Rear Upper, Rear Lower, Rear
5
97%
4
2%
3
0%
2
1%
1
0%
DN
Devan Nelson Mar 25, 2019
Google
RR
Ryan Rogers Aug 25, 2025
MD
Mark DiGrappa Apr 27, 2025
CD
Christopher Dami Jun 26, 2025
Review photo 1 Review photo 2 Review photo 3
GV
Gil Valk Sep 24, 2025
Review photo 1 Review photo 2 Review photo 3 Review photo 4
RM
R2d2 Movi78 Feb 21, 2026
BZ
Brandon Zeiders Dec 23, 2025
SG
Sal Giordano Sep 24, 2025
EA
Eric Ahonen Mar 24, 2021
JM
Jay Miller Jul 26, 2025
Specifications
Lift Size 0" — 6", 6"+, -6" — -1"