SKU: TRK-R-15-2009-K7 ★★★★★ (132 reviews)
Pick your vehicle to confirm fit
(Save 10%)
COLOR 11 colors — pick yours
https://core4x4.com/web/image/product.template/1655/image_1920?unique=edc8f61
7pc Track Series Adjustable Control Arms, Panhard/Track Bar End Links Kit
Ram 1500 09+ 7pc Track Series Adjustable Control Arms, Panhard/Track Bar End Links Kit
SKU: TRK-R-15-2009-K7
(Save 10%)
COLOR 11 colors
  • Lift Size
    Choose your current front lift height. Measure from center of wheel to fender if unsure.
  • Hardware
    Choose upgraded hardware if your factory hardware is worn, damaged, or missing.
  • Brake Cable Attachment Point
  • Factory Air Ride
  • Series
    Cruise: daily driving and light off-road. Camp: overlanding. Crawl: aggressive rock crawling.
3 X-Series Options Only Core 4x4
Optimize Rear Suspension for Maximum Stability Control
Key Features Benefits
Total Control with Full Suspension Adjustability
Highly Durable Two-Stage Powder Coating
Zinc primer base coat for maximum rust protection.
Durable topcoat available in 10 color options for a customized look.
Optional Hardware Upgrade
Proudly Made in the USA
Final Thoughts
  • Adjustability: Fully adjustable for applications lifted or lowered up to 6”, allowing precise axle alignment, pinion angle correction, and optimized suspension geometry.
  • Construction: Built from 1.75" OD .313" wall DOM tubing for the upper and lower control arms, 1.5" OD .313" wall DOM tubing for the panhard track bar, and .75" OD cold-rolled steel for the sway bar end links. Features Rock Jock Johnny Joints at all ends for durability and articulation.
Built With
Rear Upper Control Arms Built With 1.75” OD 5/16” Wall DOM. Forged Johnny Joints on both adjustable ends with 1.25” x 12 TPI - 2.625” long threads.
Rear Lower Control Arms Built With 1.75” OD 5/16” Wall DOM. Forged Johnny Joints on both adjustable ends with 1.25” x 12 TPI - 2.625” long threads.
Rear Track Bar Built With 1.5” OD 5/16” Wall DOM. Forged Johnny Joints on both adjustable ends with 1” x 14” TPI - 2.32” long threads.
Rear End Links Built With .75” Cold Rolled Steel. Welded Johnny Joints on both fixed ends.
Make Model Submodel Years
Ram 1500 2009 - Present
Each rebuild kit includes all necessary components to replace and restore wearable parts.
Construction & Materials
Ram 1500 09+ 2pc Track Series Rear Fixed Length End Links
Ram 1500 09+ 2pc Track Series Rear Lower Adjustable Control Arms
Ram 1500 09+ 2pc Track Series Rear Upper Adjustable Control Arms
Ram 1500 09+ Track Series Rear Rear Heavy-Duty Adjustable Panhard/Track Bar
Vehicle Ram 1500 (09–Present)
Brand CORE 4X4
Lift Size Stock Height or Lifted 1" or Lifted 2" or Lifted 3" or Lifted 4" or Lifted 5" or Lifted 6" or Lifted 7" or Lifted 8" or Custom length or 1/2 sizes (put desired length in the Order Notes) or Lowered 1" or Lowered 2" or Lowered 3" or Lowered 4" or Lowered 5" or Lowered 6"
Hardware No Hardware or Complete Kit
Brake Cable Attachment Point No or Yes
Factory Air Ride No or Yes
Series Track Series
Year Range 09+
Placement on Vehicle Rear Upper, Rear Lower, Rear
5
97%
4
2%
3
0%
2
1%
1
0%
EC
Eric Cox Jul 26, 2025
Google
CL
Cade Leith Mar 23, 2024
MS
Mr. Smith Nov 23, 2025
Review photo 1
AH
Abbey Hiett Mar 25, 2019
Company finally made things right
M
Matt Mar 23, 2024
The best products on the market. 95% of my xj is core 4x4 products
JS
Jeffrey Shafer Jan 22, 2026
RH
Rex Hodges Jun 26, 2025
GH
Gary Haag Aug 25, 2025
HK
Harold Kruder Mar 23, 2024
D
Don Jul 26, 2025
Specifications
Lift Size Stock Height, Lifted 1", Lifted 2", Lifted 3", Lifted 4", Lifted 5", Lifted 6", Lifted 7", Lifted 8", Custom length or 1/2 sizes (put desired length in the Order Notes), Lowered 1", Lowered 2", Lowered 3", Lowered 4", Lowered 5", Lowered 6"