SKU: TRK-R-15-2009-K7-MRK ★★★★★ (132 reviews)
Pick your vehicle to confirm fit
294.00
Not Available For Sale
See financing options →
Fitment guarantee Ships from Orem, UT 4–8 hr install
https://core4x4.com/web/image/product.template/27380/image_1920?unique=2d5d26f
Master Rebuild kit for TRK-R-15-2009-K7
SKU: TRK-R-15-2009-K7-MRK
294.00
Not Available For Sale
Compare all tiers →
Select Color to see price and add to cart.
Lifetime warranty on all non-wear items United States
3 X-Series Options Only Core 4x4
Everything you need to refresh your suspension.
CE-9110RK × 8
CE-9112NRK × 6
Make Model Submodel Years
Ram 1500 2009 - Present
Construction & Materials
Ram 1500 09+ 7pc Track Series Adjustable Control Arms, Panhard/Track Bar End Links Kit
Rear Upper Control Arms Built With 1.75” OD 5/16” Wall DOM. Forged Johnny Joints on both adjustable ends with 1.25” x 12 TPI - 2.625” long threads.
Rear Lower Control Arms Built With 1.75” OD 5/16” Wall DOM. Forged Johnny Joints on both adjustable ends with 1.25” x 12 TPI - 2.625” long threads.
Rear Track Bar Built With 1.5” OD 5/16” Wall DOM. Forged Johnny Joints on both adjustable ends with 1” x 14” TPI - 2.32” long threads.
Rear End Links Built With .75” Cold Rolled Steel. Welded Johnny Joints on both fixed ends.
5
97%
4
2%
3
0%
2
1%
1
0%
DA
Dastrup Auto Mar 25, 2019
Google
TR
Tim Reigies Mar 25, 2018
Received the track bar I ordered, product looks extremely strong, thx core 4x4
MH
mark hinz Mar 2, 2026
SA
Samuel “SamDaman904” Anscher Mar 23, 2024