SKU: TOW-D-15-1994-K5 ★★★★★ (132 reviews)
Pick your vehicle to confirm fit
(Save 10%)
COLOR 11 colors — pick yours
https://core4x4.com/web/image/product.template/1654/image_1920?unique=edc8f61
Dodge Ram 1500 94-99 5pc Tow Series Adjustable Control Arms, Track Bar Kit
SKU: TOW-D-15-1994-K5
(Save 10%)
COLOR 11 colors
  • Brand
  • Series
    Cruise: daily driving and light off-road. Camp: overlanding. Crawl: aggressive rock crawling.
  • Color
    Powder coat color for control arms and track bars. Does not affect performance.
  • Lift Size
    Choose your current front lift height. Measure from center of wheel to fender if unsure.
  • Arm Bend
  • Hardware
    Choose upgraded hardware if your factory hardware is worn, damaged, or missing.
3 X-Series Options Only Core 4x4
The Ultimate Front-End Upgrade for Heavy-Duty Towing Hauling
Key Features Benefits
  • Maximum Strength For Heavy-Duty Applications – Built From 1.75” OD DOM Tubing With A 5/16” Wall Thickness, These Control Arms Are Designed To Withstand High-Load Stress Without Bending Or Flexing.
Optional Inward Bend for Larger Tires
Two-Stage Powder Coating for Maximum Protection
Made in the USA
Optional Hardware Upgrade with Cam Bolt Delete Kit
Final Thoughts
  • Adjustability: Fully adjustable for lifts up to 6", allowing precise caster correction, axle centering, and pinion angle adjustments to maintain proper suspension geometry.
  • Construction: Control arms are crafted from 5/16” wall 1.75” OD steel, featuring Rock Jock Johnny Joints at both ends for superior articulation and durability. The track bar is built from 1.5” solid steel, ensuring precise axle alignment.
Built With
Front Upper Control Arms Built With 1.75” OD 5/16” Wall DOM. Forged Johnny Joints on both adjustable ends with 1.25” x 12 TPI - 3.25” long threads.
Front Lower Control Arms Built With 1.75” OD 5/16” Wall DOM. Forged Johnny Joints on both adjustable ends with 1.25” x 12 TPI - 2.625” long threads.
Front Track Bar Built With 1.5” Solid Cold Rolled Steel, Polyurethane Bushing, and a Chromoly turnbuckle.
Make Model Submodel Years
Ram 1500 1994 - 1999
Each rebuild kit includes all necessary components to replace and restore wearable parts.
Construction & Materials
Dodge Ram 1500 94-99 2pc Tow Series Front Lower Adjustable Control Arms
Dodge Ram 1500 94-99 2pc Tow Series Front Upper Adjustable Control Arms
Vehicle Ram 1500 (94–99)
Brand CORE 4X4
Series Tow Series
Lift Size 0" — 6" or 6"+
Arm Bend No Bend or Inward Bend
Hardware No Hardware or Complete Kit
Year Range 94-99
Placement on Vehicle Front Upper, Front Lower, Front
5
97%
4
2%
3
0%
2
1%
1
0%
LS
Leonard Smith Jan 22, 2026
Google
MM
MIKE (Mike the Mechanic) Jul 26, 2025
BC
Brad C Mar 24, 2021
Review photo 1
CT
Canon TeSelle Jun 26, 2025
RH
R and H H Oct 24, 2025
CL
Cade Leith Mar 23, 2024
D
DSI Jul 26, 2025
Great products with excellent customer service after the sale
E(
Eric Hernandez (savagefit) May 27, 2025
M
Matt Mar 23, 2024
The best products on the market. 95% of my xj is core 4x4 products
CD
Christopher Dami Jun 26, 2025
Review photo 1 Review photo 2 Review photo 3
Specifications
Lift Size 0" — 6", 6"+