SKU: RC-R-15-2009-K7 ★★★★★ (132 reviews)
COLOR 11 colors — pick yours
https://core4x4.com/web/image/product.template/3212/image_1920?unique=edc8f61
RACE SERIES
7pc Race Series Rear Adjustable Control Arm, Track Bar, End Link Kit
Ram 1500 09+ 7pc Race Series Rear Adjustable Control Arm, Track Bar, End Link Kit
SKU: RC-R-15-2009-K7
Pick your vehicle to confirm fit
COLOR 11 colors
  • Hardware
    Choose upgraded hardware if your factory hardware is worn, damaged, or missing.
  • Lift Size
    Choose your current front lift height. Measure from center of wheel to fender if unsure.
3 X-Series Options Only Core 4x4
Take Your Suspension to the Next Level
Key Features Benefits
Recommended Pairing
Unmatched Performance Control
Two-Stage Powder Coating
Made in the USA
Optional Hardware Upgrade
Final Thoughts
Built With
Rear Upper Control Arms Built With 2” 7075 Aluminum. Forged Johnny Joints on both adjustable ends with 1.25” x 12 TPI - 2.625” long threads.
Rear Lower Control Arms Built With 2” 7075 Aluminum. Forged Johnny Joints on both adjustable ends with 1.25” x 12 TPI - 2.625” long threads.
Rear Track Bar Built With 1.5” 7075 Aluminum. Forged Johnny Joints on both adjustable ends with 1” x 14 TPI - 2.32” long threads.
Rear End Links Built With .75” Cold Rolled Steel. Welded Johnny Joints on both fixed ends.
Make Model Submodel Years
Ram 1500 2009 - Present
Each rebuild kit includes all necessary components to replace and restore wearable parts.
Construction & Materials
Ram 1500 09+ 2pc Race Series Rear Lower Adjustable Control Arms
Ram 1500 09+ 2pc Race Series Rear Upper Adjustable Control Arms
Ram 1500 09+ 2pc Track Series Rear Fixed Length End Links
Ram 1500 09+ Race Series Rear Adjustable Panhard/Track Bar
Vehicle Ram 1500 (09–Present)
Brand CORE 4X4
Hardware No Hardware or Complete Kit
Lift Size Stock Height or Lifted 1" or Lifted 2" or Lifted 3" or Lifted 4" or Lifted 5" or Lifted 6" or Lifted 7" or Lifted 8" or Custom length or 1/2 sizes (put desired length in the Order Notes) or Lowered 1" or Lowered 2" or Lowered 3" or Lowered 4" or Lowered 5" or Lowered 6"
Year Range 09+
Placement on Vehicle Rear Upper, Rear Lower, Rear
5
97%
4
2%
3
0%
2
1%
1
0%
GV
Gil Valk Sep 24, 2025
Google
Review photo 1 Review photo 2 Review photo 3 Review photo 4
DD
Dmitriy D May 27, 2025
Installed rear and upper control arms and track bar on my 3rd Gen 4RUNNER to align rear axle and restore factory wheel base after 3.5" lift. Car drives better than New! Improved handling cornering and overall driving. Very solid and high quality made product. Support is outstanding. Shipping extremely fast. Thank you so much. I wish you will have something new for my car.
Review photo 1
MT
Marcus Torres Jan 15, 2026
MT
Mike T Nov 23, 2025
MD
Mark DiGrappa Apr 27, 2025
MM
Mike Martinez Aug 25, 2025
Review photo 1
CT
Canon TeSelle Jun 26, 2025
J
Justin Mar 24, 2021
C
caleb Mar 24, 2022
E(
Eric Hernandez (savagefit) May 27, 2025
Specifications
Hardware No Hardware, Complete Kit
Lift Size Stock Height, Lifted 1", Lifted 2", Lifted 3", Lifted 4", Lifted 5", Lifted 6", Lifted 7", Lifted 8", Custom length or 1/2 sizes (put desired length in the Order Notes), Lowered 1", Lowered 2", Lowered 3", Lowered 4", Lowered 5", Lowered 6"