SKU: RC-R-15-2009-K7 ★★★★★ (132 reviews)
COLOR 11 colors — pick yours
https://core4x4.com/web/image/product.template/3212/image_1920?unique=edc8f61
RACE SERIES
7pc Race Series Rear Adjustable Control Arm, Track Bar, End Link Kit
Ram 1500 09+ 7pc Race Series Rear Adjustable Control Arm, Track Bar, End Link Kit
SKU: RC-R-15-2009-K7
Pick your vehicle to confirm fit
COLOR 11 colors
  • Hardware
    Choose upgraded hardware if your factory hardware is worn, damaged, or missing.
  • Lift Size
    Choose your current front lift height. Measure from center of wheel to fender if unsure.
3 X-Series Options Only Core 4x4
Take Your Suspension to the Next Level
Key Features Benefits
Recommended Pairing
Unmatched Performance Control
Two-Stage Powder Coating
Made in the USA
Optional Hardware Upgrade
Final Thoughts
Built With
Rear Upper Control Arms Built With 2” 7075 Aluminum. Forged Johnny Joints on both adjustable ends with 1.25” x 12 TPI - 2.625” long threads.
Rear Lower Control Arms Built With 2” 7075 Aluminum. Forged Johnny Joints on both adjustable ends with 1.25” x 12 TPI - 2.625” long threads.
Rear Track Bar Built With 1.5” 7075 Aluminum. Forged Johnny Joints on both adjustable ends with 1” x 14 TPI - 2.32” long threads.
Rear End Links Built With .75” Cold Rolled Steel. Welded Johnny Joints on both fixed ends.
Make Model Submodel Years
Ram 1500 2009 - Present
Each rebuild kit includes all necessary components to replace and restore wearable parts.
Construction & Materials
Ram 1500 09+ 2pc Race Series Rear Lower Adjustable Control Arms
Ram 1500 09+ 2pc Race Series Rear Upper Adjustable Control Arms
Ram 1500 09+ 2pc Track Series Rear Fixed Length End Links
Ram 1500 09+ Race Series Rear Adjustable Panhard/Track Bar
Vehicle Ram 1500 (09–Present)
Brand CORE 4X4
Hardware No Hardware or Complete Kit
Lift Size Stock Height or Lifted 1" or Lifted 2" or Lifted 3" or Lifted 4" or Lifted 5" or Lifted 6" or Lifted 7" or Lifted 8" or Custom length or 1/2 sizes (put desired length in the Order Notes) or Lowered 1" or Lowered 2" or Lowered 3" or Lowered 4" or Lowered 5" or Lowered 6"
Year Range 09+
Placement on Vehicle Rear Upper, Rear Lower, Rear
5
97%
4
2%
3
0%
2
1%
1
0%
Z
Zion Sep 24, 2025
Google
TD
Tim Davis Sep 24, 2025
RT
Ruby Timm Apr 27, 2025
JH
Joe Hu Sep 24, 2025
Amazing! I put all my new control arms and it drives a lot smoother and looks great!!!
Review photo 1
SH
Shawn Hooten Apr 27, 2025
JG
James Griffin Jul 26, 2025
Review photo 1
A
Adam Oct 24, 2025
Review photo 1 Review photo 2 Review photo 3 Review photo 4
MG
Morgan Griffith Mar 25, 2018
K
Korosunagi Jul 26, 2025
MM
Mike Martinez Aug 25, 2025
Specifications
Hardware No Hardware, Complete Kit
Lift Size Stock Height, Lifted 1", Lifted 2", Lifted 3", Lifted 4", Lifted 5", Lifted 6", Lifted 7", Lifted 8", Custom length or 1/2 sizes (put desired length in the Order Notes), Lowered 1", Lowered 2", Lowered 3", Lowered 4", Lowered 5", Lowered 6"