SKU: RC-R-15-2009-K5-MRK ★★★★★ (132 reviews)
Pick your vehicle to confirm fit
210.00
Not Available For Sale
See financing options →
Fitment guarantee Ships from Orem, UT 4–8 hr install
https://core4x4.com/web/image/product.template/27392/image_1920?unique=2d5d26f
RACE SERIES
Master Rebuild kit for RC-R-15-2009-K5
SKU: RC-R-15-2009-K5-MRK
210.00
Not Available For Sale
Compare all tiers →
Select Color to see price and add to cart.
Lifetime warranty on all non-wear items United States
3 X-Series Options Only Core 4x4
Everything you need to refresh your suspension.
CE-9110RK × 8
CE-9112NRK × 2
Make Model Submodel Years
Ram 1500 2009 - Present
Construction & Materials
Ram 1500 09+ 5pc Race Series Rear Adjustable Control Arms, Panhard/Track Bar Kit
Rear Upper Control Arms Built With 2” 7075 Aluminum. Forged Johnny Joints on both adjustable ends with 1.25” x 12 TPI - 2.625” long threads.
Rear Lower Control Arms Built With 2” 7075 Aluminum. Forged Johnny Joints on both adjustable ends with 1.25” x 12 TPI - 2.625” long threads.
Rear Track Bar Built With 1.5” 7075 Aluminum. Forged Johnny Joints on both adjustable ends with 1” x 14 TPI - 2.32” long threads.
Rear End Links Built With .75” Cold Rolled Steel. Welded Johnny Joints on both fixed ends.
5
97%
4
2%
3
0%
2
1%
1
0%
OJ
Oldgreg jr Mar 23, 2025
Google
SA
Samuel “SamDaman904” Anscher Mar 23, 2024