SKU: TWN-R-15-2009-RPTB1 ★★★★★ (132 reviews)
Pick your vehicle to confirm fit
304.45
(Save 20%)
COLOR 11 colors — pick yours
https://core4x4.com/web/image/product.template/2004/image_1920?unique=edc8f61
Town Series Rear Heavy-Duty Adjustable Panhard/Track Bar
Ram 1500 09+ Town Series Rear Heavy-Duty Adjustable Panhard/Track Bar
SKU: TWN-R-15-2009-RPTB1
304.45
(Save 20%)
COLOR 11 colors
  • Series
    Cruise: daily driving and light off-road. Camp: overlanding. Crawl: aggressive rock crawling.
  • Lift Size
    Choose your current front lift height. Measure from center of wheel to fender if unsure.
  • Hardware
    Choose upgraded hardware if your factory hardware is worn, damaged, or missing.
3 X-Series Options Only Core 4x4
Precision Control Stability for Daily Driving Off-Road Use
Key Features Benefits
  • Heavy-Duty Steel Construction – Built from 1.5” OD 5/16” wall DOM tubing for exceptional strength and durability.
  • Adjustable Design for Perfect Axle Alignment – Corrects axle shift caused by lifting or lowering your vehicle, with an adjustment range from 6” drop to 6” lift.
Keep Your Axle Centered for a Smoother, More Stable Ride
Durable Two-Stage Powder Coating
Proudly Made in the USA
Optional Hardware Upgrade
Final Thoughts
  • Adjustability: Fully adjustable from 6” drop to 6” lift, allowing for fine-tuned axle alignment and improved suspension geometry. This flexibility ensures the track bar works for all ride height configurations.
Built With
Rear Track Bar built with 1.5” OD 5/16” Wall DOM. Polyurethane Bushing on both the adjustable and fixed end with 1” x 14 TPI - 3.25” long threads.
Make Model Submodel Years
Ram 1500 2009 - Present
Each rebuild kit includes all necessary components to replace and restore wearable parts.
Construction & Materials
Vehicle Ram 1500 (09–Present)
Brand CORE 4X4
Series Town Series
Lift Size 0" — 6" or 6"+ or -6" — -1"
Hardware No Hardware or Complete Kit
Year Range 09+
Placement on Vehicle Rear
5
97%
4
2%
3
0%
2
1%
1
0%
PG
Paul Griffin Feb 21, 2026
Google
GV
Gil Valk Sep 24, 2025
Review photo 1 Review photo 2 Review photo 3 Review photo 4
BZ
Brandon Zeiders Dec 23, 2025
MP
matthew patterson May 27, 2025
DD
Dmitriy D May 27, 2025
Installed rear and upper control arms and track bar on my 3rd Gen 4RUNNER to align rear axle and restore factory wheel base after 3.5" lift. Car drives better than New! Improved handling cornering and overall driving. Very solid and high quality made product. Support is outstanding. Shipping extremely fast. Thank you so much. I wish you will have something new for my car.
Review photo 1
RR
Ryan Rogers Aug 25, 2025
8
89Patriot Jan 22, 2026
DT
Dean Tk421 Feb 21, 2026
N
niceguyr1 Mar 24, 2023
JO
Jaime Overmyer Nov 23, 2025
Specifications
Lift Size 0" — 6", 6"+, -6" — -1"