SKU: TWN-R-15-2009-RPTB1 ★★★★★ (132 reviews)
Pick your vehicle to confirm fit
304.45
(Save 20%)
COLOR 11 colors — pick yours
https://core4x4.com/web/image/product.template/2004/image_1920?unique=edc8f61
Town Series Rear Heavy-Duty Adjustable Panhard/Track Bar
Ram 1500 09+ Town Series Rear Heavy-Duty Adjustable Panhard/Track Bar
SKU: TWN-R-15-2009-RPTB1
304.45
(Save 20%)
COLOR 11 colors
  • Series
    Cruise: daily driving and light off-road. Camp: overlanding. Crawl: aggressive rock crawling.
  • Lift Size
    Choose your current front lift height. Measure from center of wheel to fender if unsure.
  • Hardware
    Choose upgraded hardware if your factory hardware is worn, damaged, or missing.
3 X-Series Options Only Core 4x4
Precision Control Stability for Daily Driving Off-Road Use
Key Features Benefits
  • Heavy-Duty Steel Construction – Built from 1.5” OD 5/16” wall DOM tubing for exceptional strength and durability.
  • Adjustable Design for Perfect Axle Alignment – Corrects axle shift caused by lifting or lowering your vehicle, with an adjustment range from 6” drop to 6” lift.
Keep Your Axle Centered for a Smoother, More Stable Ride
Durable Two-Stage Powder Coating
Proudly Made in the USA
Optional Hardware Upgrade
Final Thoughts
  • Adjustability: Fully adjustable from 6” drop to 6” lift, allowing for fine-tuned axle alignment and improved suspension geometry. This flexibility ensures the track bar works for all ride height configurations.
Built With
Rear Track Bar built with 1.5” OD 5/16” Wall DOM. Polyurethane Bushing on both the adjustable and fixed end with 1” x 14 TPI - 3.25” long threads.
Make Model Submodel Years
Ram 1500 2009 - Present
Each rebuild kit includes all necessary components to replace and restore wearable parts.
Construction & Materials
Vehicle Ram 1500 (09–Present)
Brand CORE 4X4
Series Town Series
Lift Size 0" — 6" or 6"+ or -6" — -1"
Hardware No Hardware or Complete Kit
Year Range 09+
Placement on Vehicle Rear
5
97%
4
2%
3
0%
2
1%
1
0%
D
DSI Jul 26, 2025
Google
Great products with excellent customer service after the sale
CW
Cody Whitlock Sep 24, 2025
10/10 overall experience, shipping, customer service, and such a great product!
Review photo 1
MT
Ma TheMeatLoaf Mar 23, 2024
MT
Mike T Nov 23, 2025
WT
William Turton Nov 23, 2025
8
89Patriot Jan 22, 2026
A
Adam Oct 24, 2025
Review photo 1 Review photo 2 Review photo 3 Review photo 4
HK
Harold Kruder Mar 23, 2024
MG
Morgan Griffith Mar 25, 2018
FS
Fernando Salazar Aug 25, 2025
Specifications
Lift Size 0" — 6", 6"+, -6" — -1"