SKU: TWN-R-15-2009-RPTB1-MRK ★★★★★ (132 reviews)
Pick your vehicle to confirm fit
28.00
Not Available For Sale
See financing options →
Fitment guarantee Ships from Orem, UT 4–8 hr install
https://core4x4.com/web/image/product.template/27349/image_1920?unique=2d5d26f
Master Rebuild kit for TWN-R-15-2009-RPTB1
SKU: TWN-R-15-2009-RPTB1-MRK
28.00
Not Available For Sale
Compare all tiers →
Select Color to see price and add to cart.
Lifetime warranty on all non-wear items United States
3 X-Series Options Only Core 4x4
Everything you need to refresh your suspension.
BSH-CB-7087 × 2
Construction & Materials
Ram 1500 09+ Town Series Rear Heavy-Duty Adjustable Panhard/Track Bar
Rear Track Bar built with 1.5” OD 5/16” Wall DOM. Polyurethane Bushing on both the adjustable and fixed end with 1” x 14 TPI - 3.25” long threads.
5
97%
4
2%
3
0%
2
1%
1
0%
AL
Aaron Lake Apr 27, 2025
Google
C
Chris Oct 24, 2025
DN
Devan Nelson Mar 25, 2019
TD
Tim Davis Sep 24, 2025
JC
John Cutler Oct 24, 2025
In September 2025, we visited CORE 4x4 in Orem, Utah. CORE 4x4 makes control arms and other similar parts that stiffen the suspension of an off-road 4x4 vehicles, so that the off-road vehicles can travel on more rugged terrain. CORE 4x4 used to share this building with another business, and since this other business has moved elsewhere, CORE 4x4 will continue to expand and grow their business. Good for CORE 4x4 to be a growing company and to expand into the vacant part of the building.