SKU: TWN-R-15-2009-RPTB1-MRK ★★★★★ (132 reviews)
Pick your vehicle to confirm fit
28.00
Not Available For Sale
See financing options →
Fitment guarantee Ships from Orem, UT 4–8 hr install
https://core4x4.com/web/image/product.template/27349/image_1920?unique=2d5d26f
Master Rebuild kit for TWN-R-15-2009-RPTB1
SKU: TWN-R-15-2009-RPTB1-MRK
28.00
Not Available For Sale
Compare all tiers →
Select Color to see price and add to cart.
Lifetime warranty on all non-wear items United States
3 X-Series Options Only Core 4x4
Everything you need to refresh your suspension.
BSH-CB-7087 × 2
Make Model Submodel Years
Ram 1500 2009 - Present
Construction & Materials
Ram 1500 09+ Town Series Rear Heavy-Duty Adjustable Panhard/Track Bar
Rear Track Bar built with 1.5” OD 5/16” Wall DOM. Polyurethane Bushing on both the adjustable and fixed end with 1” x 14 TPI - 3.25” long threads.
5
97%
4
2%
3
0%
2
1%
1
0%
8
89Patriot Jan 22, 2026
Google
CL
Colten Lockwood Mar 25, 2019
Recieved warrenty exchanges for my control arms last night couldnt be happier!!! Lets talk about the arms tho! Great quality arms in multiple styles and colors!!! I purchased the teir 3 short arns for my 98 xj. I can say that they setoff nicely so my 35 inch tires do not rub! As long as you can get a photo or video of broken hardware core will take care of you. The body of the arm is bulletproof. However make sure to maintain and grease the joints regularly as with any greaseable joint and they shouldkast forever. I had a few problems arise a year after purchase and after some troubleshooting spence was able to help get me the correct parts to get back on the road. I recommend this setup to any and all jeepers looking to get away from the stock arm setup. Alltogether i am Very happy with the performace of my control arms!!!! Mechanic and bodyman of 12 years and my first choice for quality control arms!!
JJ
Jason Jukich Jul 26, 2025
Fast shipping, excellent communication, and awesome products
KK
Kevin Kinard Oct 24, 2025
TM
Tony Moller Aug 25, 2025
Awesome parts! Support the older Jeeps! Great customer service.
AL
Andrew LaFave May 27, 2025
GK
GLENN KOSZKA Apr 27, 2025
RR
Ryan Rogers Aug 25, 2025
S
Sebastian Oct 24, 2025
CM
Craig MacIver May 27, 2025
Got the CAMP version of adjustable control arms and track bars for our 03 TJ with a 3” lift and 33x10.5 KO 2’s. Super beefy bars, great fit and adjustability. Friendly advice and support from Korby at CORE 4X4. Good follow up as well. The ride quality is great as well as the handling. I think it all looks pretty good as well.