SKU: TWN-R-15-2009-K7-MRK ★★★★★ (132 reviews)
Pick your vehicle to confirm fit
228.00
Not Available For Sale
See financing options →
Fitment guarantee Ships from Orem, UT 4–8 hr install
https://core4x4.com/web/image/product.template/27354/image_1920?unique=2d5d26f
Master Rebuild kit for TWN-R-15-2009-K7
SKU: TWN-R-15-2009-K7-MRK
228.00
Not Available For Sale
Compare all tiers →
Select Color to see price and add to cart.
Lifetime warranty on all non-wear items United States
3 X-Series Options Only Core 4x4
Everything you need to refresh your suspension.
BSH-CB-2579 × 8
BSH-CB-7087 × 6
Construction & Materials
Ram 1500 09+ 7pc Town Series Rear Adjustable Control Arm, Track Bar, End Link Kit
Rear Upper control arms built with 1.875” DOM 3/16” Wall DOM. Polyurethane Bushings on both the adjustable end and fixed end with 1.25” x 12 TPI - 3.25” long threads. Rear Lower control arms built with 1.875” OD 3/16” Wall DOM. Polyurethane Bushings on the fixed and adjustable ends with 1.25” x 12 TPI - 3.25” long threads. Rear Track Bar built with 1.5” OD 5/16” Wall DOM. Polyurethane Bushing on both the adjustable and fixed end with 1” x 14 TPI - 3.25” long threads. Rear End Links built with .75” Cold Rolled Steel. Polyurethane Bushings on both fixed ends.
5
97%
4
2%
3
0%
2
1%
1
0%
GC
Grant Chaisson Jun 26, 2025
Google
Review photo 1
TR
Tim Reigies Mar 25, 2018
Received the track bar I ordered, product looks extremely strong, thx core 4x4
CM
Craig MacIver May 27, 2025
Got the CAMP version of adjustable control arms and track bars for our 03 TJ with a 3” lift and 33x10.5 KO 2’s. Super beefy bars, great fit and adjustability. Friendly advice and support from Korby at CORE 4X4. Good follow up as well. The ride quality is great as well as the handling. I think it all looks pretty good as well.