SKU: TWN-R-15-2009-K7-MRK ★★★★★ (132 reviews)
Pick your vehicle to confirm fit
228.00
Not Available For Sale
See financing options →
Fitment guarantee Ships from Orem, UT 4–8 hr install
https://core4x4.com/web/image/product.template/27354/image_1920?unique=2d5d26f
Master Rebuild kit for TWN-R-15-2009-K7
SKU: TWN-R-15-2009-K7-MRK
228.00
Not Available For Sale
Compare all tiers →
Select Color to see price and add to cart.
Lifetime warranty on all non-wear items United States
3 X-Series Options Only Core 4x4
Everything you need to refresh your suspension.
BSH-CB-2579 × 8
BSH-CB-7087 × 6
Make Model Submodel Years
Ram 1500 2009 - Present
Construction & Materials
Ram 1500 09+ 7pc Town Series Rear Adjustable Control Arm, Track Bar, End Link Kit
Rear Upper control arms built with 1.875” DOM 3/16” Wall DOM. Polyurethane Bushings on both the adjustable end and fixed end with 1.25” x 12 TPI - 3.25” long threads. Rear Lower control arms built with 1.875” OD 3/16” Wall DOM. Polyurethane Bushings on the fixed and adjustable ends with 1.25” x 12 TPI - 3.25” long threads. Rear Track Bar built with 1.5” OD 5/16” Wall DOM. Polyurethane Bushing on both the adjustable and fixed end with 1” x 14 TPI - 3.25” long threads. Rear End Links built with .75” Cold Rolled Steel. Polyurethane Bushings on both fixed ends.
5
97%
4
2%
3
0%
2
1%
1
0%
JL
John Luna Nov 23, 2025
Google
Great team, and help to support my jeep and provide best stuffs
JW
Jonathan Word Aug 25, 2025
BM
Brantly Musgrave Jan 22, 2026
AS
Anthony Snyder Jun 26, 2025
Great experience and really great parts
K
Korosunagi Jul 26, 2025
AM
Adam M Sep 24, 2025
First time buying from Korby @ Core 4x4 and it’s being nothing short of a great experience. I bought the non adjustable Trail kit for my 5th Gen Ram 1500 with a 2” lift. The welds look great, nice powder coat finish and quality bushing. Had some trouble fitting the grease nipples due to the powder coating but a thread tap would fix that. They fit easily and perform great. I felt the improvement straight away. No more wheel hop on hard acceleration which was my main reason for the purchase. I was missing some smaller bushings needed for the 5th Gen and Korby’s custom service was on point, with responsive emails and mailing out the missing parts straight away. Very happy with their products and customer service. Highly recommended company👌🏽