SKU: TWN-D-35-2010-K5 ★★★★★ (132 reviews)
Pick your vehicle to confirm fit
976.45
(Save 20%)
COLOR 11 colors — pick yours
https://core4x4.com/web/image/product.template/1605/image_1920?unique=edc8f61
Dodge Ram 3500 10-12 5pc Town Series Adjustable Control Arms, Track Bar Kit
SKU: TWN-D-35-2010-K5
976.45
(Save 20%)
COLOR 11 colors
  • Hardware
    Choose upgraded hardware if your factory hardware is worn, damaged, or missing.
  • Series
    Cruise: daily driving and light off-road. Camp: overlanding. Crawl: aggressive rock crawling.
3 X-Series Options Only Core 4x4
The Ultimate Front-End Suspension Upgrade
Key Features Benefits
  • Designed for All Suspension Setups (0–6” Lift) – Whether at factory height, leveled, or lifted, this kit maintains proper geometry for a stable ride.
Total Front-End Suspension Control
Optional Hardware Upgrade
Highly Durable Two-Stage Powder Coating
Proudly Made in the USA
Final Thoughts
  • Adjustability: Supports 0–6” lifts, allowing fine-tuned axle centering, caster correction, and suspension optimization for a stable, controlled ride across all driving conditions.
Built With
Front Upper Control Arms Built With 1.625” OD 3/16” Wall DOM. Polyurethane Bushings on the fixed end and adjustable end with 1” x 14 TPI - 3.25” long threads.
Front Lower Control Arms Built With 1.875” OD 3/16” Wall DOM. Polyurethane Bushings on the fixed end and adjustable end with 1” x 14 TPI - 3.25” long threads.
Front Track Bar Built With 1.5” Solid Cold Rolled Steel. Polyurethane Bushings on both ends of the track bar with a Chromoly turnbuckle.
Make Model Submodel Years
Ram 3500 2010 - 2012
Each rebuild kit includes all necessary components to replace and restore wearable parts.
Construction & Materials
Dodge Ram 3500 10-12 2pc Front Upper Adjustable Control Arms
Dodge Ram 3500 10-12 2pc Town Series Front Lower Adjustable Control Arms
Dodge Ram 3500 10-12 Front Heavy-Duty Adjustable Track Bar
Front Track Bar built with 1.5” Solid Cold Rolled Steel. Replaceable FK Bearings on both ends of the track bar with a Chromoly turnbuckle.
Vehicle Ram HD 3500 (10-12)
Brand CORE 4X4
Hardware No Hardware or Complete Kit
Series Town Series
Year Range 10-12
Placement on Vehicle Front Upper, Front Lower, Front
5
97%
4
2%
3
0%
2
1%
1
0%
CL
Colten Lockwood Mar 25, 2019
Google
Recieved warrenty exchanges for my control arms last night couldnt be happier!!! Lets talk about the arms tho! Great quality arms in multiple styles and colors!!! I purchased the teir 3 short arns for my 98 xj. I can say that they setoff nicely so my 35 inch tires do not rub! As long as you can get a photo or video of broken hardware core will take care of you. The body of the arm is bulletproof. However make sure to maintain and grease the joints regularly as with any greaseable joint and they shouldkast forever. I had a few problems arise a year after purchase and after some troubleshooting spence was able to help get me the correct parts to get back on the road. I recommend this setup to any and all jeepers looking to get away from the stock arm setup. Alltogether i am Very happy with the performace of my control arms!!!! Mechanic and bodyman of 12 years and my first choice for quality control arms!!
GC
Grant Chaisson Jun 26, 2025
Review photo 1
MT
Marcus Torres Jan 15, 2026
MV
Mr. V Mar 24, 2021
Good quality parts, much stronger than stock
OK
oleg k Nov 23, 2025
CT
Canon TeSelle Jun 26, 2025
SA
Samuel “SamDaman904” Anscher Mar 23, 2024