SKU: TWN-D-35-2010-FU2 ★★★★★ (132 reviews)
DOES NOT FIT BRONCO
283.45
(Save 20%)
COLOR 11 colors — pick yours
https://core4x4.com/web/image/product.template/1849/image_1920?unique=edc8f61
Dodge Ram 3500 10-12 2pc Front Upper Adjustable Control Arms
SKU: TWN-D-35-2010-FU2
Does not fit Ford Bronco
283.45
(Save 20%)
COLOR 11 colors
  • Hardware
    Choose upgraded hardware if your factory hardware is worn, damaged, or missing.
  • Series
    Cruise: daily driving and light off-road. Camp: overlanding. Crawl: aggressive rock crawling.
3 X-Series Options Only Core 4x4
Stronger Than the Competition – Engineered for Superior Handling
Key Features Benefits
  • Heavy-Duty Steel Tubing Construction – Built from 1.625” (1 5/8") OD high-strength steel tubing, ensuring unmatched strength and longevity.
  • Designed for All Suspension Setups (0–6” Lift) – Whether your truck is at factory height, leveled, or lifted, these control arms maintain proper suspension geometry and enhance ride stability.
Recommended Pairing
A Complete Solution for Enhanced Front Suspension Performance
Optional Hardware Upgrade
Highly Durable Two-Stage Powder Coating
Zinc primer base coat for advanced rust protection.
Durable topcoat available in 10 color options to match your build.
Proudly Made in the USA
Final Thoughts
  • Adjustability: Supports 0–6” lifts, allowing fine-tuned caster correction and pinion angle adjustments to maintain proper suspension geometry and steering response.
Built With
Front Upper control arms built with 1.625” OD 3/16” Wall DOM. Polyurethane Bushings on the fixed end and adjustable end with 1” x 14 TPI - 3.25” long threads.
Make Model Submodel Years
Ram 3500 2010 - 2012
Each rebuild kit includes all necessary components to replace and restore wearable parts.
Construction & Materials
Vehicle Ram HD 3500 (10-12)
Brand CORE 4X4
Hardware No Hardware or Complete Kit
Series Town Series
Year Range 10-12
Placement on Vehicle Front Upper, Front
5
97%
4
2%
3
0%
2
1%
1
0%
MM
MIKE (Mike the Mechanic) Jul 26, 2025
Google
MH
Matthew Handy Sep 24, 2025
JF
jacob fezza Mar 24, 2022
MM
Mike Martinez Aug 25, 2025
Review photo 1
GC
Grant Chaisson Jun 26, 2025
Review photo 1
OK
oleg k Nov 23, 2025
ST
Sal Torres May 27, 2025
BS
Bailey Smith Mar 23, 2025
DD
DANIEL DUSSAULT Nov 23, 2025
CL
Colten Lockwood Mar 25, 2019
Recieved warrenty exchanges for my control arms last night couldnt be happier!!! Lets talk about the arms tho! Great quality arms in multiple styles and colors!!! I purchased the teir 3 short arns for my 98 xj. I can say that they setoff nicely so my 35 inch tires do not rub! As long as you can get a photo or video of broken hardware core will take care of you. The body of the arm is bulletproof. However make sure to maintain and grease the joints regularly as with any greaseable joint and they shouldkast forever. I had a few problems arise a year after purchase and after some troubleshooting spence was able to help get me the correct parts to get back on the road. I recommend this setup to any and all jeepers looking to get away from the stock arm setup. Alltogether i am Very happy with the performace of my control arms!!!! Mechanic and bodyman of 12 years and my first choice for quality control arms!!