SKU: TWN-D-35-2010-FS4-MRK ★★★★★ (132 reviews)
DOES NOT FIT CHEROKEE
120.00
Not Available For Sale
See financing options →
Fitment guarantee Ships from Orem, UT 4–8 hr install
https://core4x4.com/web/image/product.template/27533/image_1920?unique=2d5d26f
Master Rebuild kit for TWN-D-35-2010-FS4
SKU: TWN-D-35-2010-FS4-MRK
Does not fit Jeep Cherokee XJ
120.00
Not Available For Sale
Compare all tiers →
Select Color to see price and add to cart.
Lifetime warranty on all non-wear items United States
3 X-Series Options Only Core 4x4
Everything you need to refresh your suspension.
BSH-CB-2892 × 4
BSH-CB-2891 × 4
Construction & Materials
Dodge Ram 3500 10-12 4pc Town Series Front Adjustable Control Arm Kit
Front Upper Control Arms Built With 1.625” OD 3/16” Wall DOM. Polyurethane Bushings on the fixed end and adjustable end with 1” x 14 TPI - 3.25” long threads.
Front Lower Control Arms Built With 1.875” OD 3/16” Wall DOM. Polyurethane Bushings on the fixed end and adjustable end with 1” x 14 TPI - 3.25” long threads.
5
97%
4
2%
3
0%
2
1%
1
0%
RM
R2d2 Movi78 Feb 21, 2026
Google
PM
Paul Melancon Aug 25, 2025
MB
Melody Baker Jan 22, 2026
GK
GLENN KOSZKA Apr 27, 2025
B
Ben Mar 24, 2021
JI
Jerome Segura III Jun 26, 2025
I bought the 16pc Cruise Series Adjustable Control Arm, Track Bar, Steering, End Link Kit to replace a worn budget 4" lift on my used JKU. These are top quality parts; very solid. Customer service is unsurpassed. They even matched prices on my order placed before the tax day sale. I made an error in ordering a drag link flip kit; they were quick to help me fix this too. There's peace of mind knowing these components are made in the USA. Thank you. 👍👍
Review photo 1 Review photo 2
EG
Erica Grissom May 27, 2025
JG
James Griffin Jul 26, 2025
Review photo 1
TH
Todd Hume Jan 22, 2026
Their products are great but the service is even better!! Thanks Korby.
CL
Colten Lockwood Mar 25, 2019
Recieved warrenty exchanges for my control arms last night couldnt be happier!!! Lets talk about the arms tho! Great quality arms in multiple styles and colors!!! I purchased the teir 3 short arns for my 98 xj. I can say that they setoff nicely so my 35 inch tires do not rub! As long as you can get a photo or video of broken hardware core will take care of you. The body of the arm is bulletproof. However make sure to maintain and grease the joints regularly as with any greaseable joint and they shouldkast forever. I had a few problems arise a year after purchase and after some troubleshooting spence was able to help get me the correct parts to get back on the road. I recommend this setup to any and all jeepers looking to get away from the stock arm setup. Alltogether i am Very happy with the performace of my control arms!!!! Mechanic and bodyman of 12 years and my first choice for quality control arms!!