SKU: TWN-D-35-2010-FEL2 ★★★★★ (132 reviews)
Pick your vehicle to confirm fit
178.45
(Save 20%)
COLOR 11 colors — pick yours
https://core4x4.com/web/image/product.template/1687/image_1920?unique=edc8f61
Dodge Ram 3500 10-12 2pc Front Fixed length End Links
SKU: TWN-D-35-2010-FEL2
178.45
(Save 20%)
COLOR 11 colors
  • Series
    Cruise: daily driving and light off-road. Camp: overlanding. Crawl: aggressive rock crawling.
  • Year Range
  • Lift Size
    Choose your current front lift height. Measure from center of wheel to fender if unsure.
3 X-Series Options Only Core 4x4
Improve Handling, Reduce Body Roll, and Enhance Stability
Key Features Benefits
Recommended Pairing
Engineered for Your Truck’s Height
Complete Installation Hardware Included
Highly Durable Two-Stage Powder Coating
Proudly Made in the USA
Final Thoughts
Built With
Front End Links built with .75” Cold Rolled Steel. Polyurethane Bushings on both fixed ends.
Make Model Submodel Years
Ram 3500 2010 - 2012
Construction & Materials
Vehicle Ram HD 3500 (10-12)
Brand CORE 4X4
Series Town Series
Year Range 10-12
Lift Size Stock Height or Lifted 1" or Lifted 2" or Lifted 3" or Lifted 4" or Lifted 5" or Lifted 6" or Lifted 7" or Lifted 8" or Custom length or 1/2 sizes (put desired length in the Order Notes)
Placement on Vehicle Front
5
97%
4
2%
3
0%
2
1%
1
0%
MP
Mirko Pompili Mar 19, 2026
Google
BW
Brian Wadsworth Jun 26, 2025
Amazing product! Shipping was quick, packaging was great and support was outstanding!!
AP
Ajay Paynter Mar 4, 2026
RP
Robin Poole Jul 26, 2025
OA
Owen Adams Sep 24, 2025
AP
Ajay Paynter Mar 9, 2026
BZ
Brandon Zeiders Dec 23, 2025
AL
Andrew LaFave May 27, 2025
HK
Harold Kruder Mar 23, 2024
CL
Colten Lockwood Mar 25, 2019
Recieved warrenty exchanges for my control arms last night couldnt be happier!!! Lets talk about the arms tho! Great quality arms in multiple styles and colors!!! I purchased the teir 3 short arns for my 98 xj. I can say that they setoff nicely so my 35 inch tires do not rub! As long as you can get a photo or video of broken hardware core will take care of you. The body of the arm is bulletproof. However make sure to maintain and grease the joints regularly as with any greaseable joint and they shouldkast forever. I had a few problems arise a year after purchase and after some troubleshooting spence was able to help get me the correct parts to get back on the road. I recommend this setup to any and all jeepers looking to get away from the stock arm setup. Alltogether i am Very happy with the performace of my control arms!!!! Mechanic and bodyman of 12 years and my first choice for quality control arms!!
Specifications
Lift Size Stock Height, Lifted 1", Lifted 2", Lifted 3", Lifted 4", Lifted 5", Lifted 6", Lifted 7", Lifted 8", Custom length or 1/2 sizes (put desired length in the Order Notes)