SKU: TWN-D-35-2008-FS4 ★★★★★ (132 reviews)
Pick your vehicle to confirm fit
556.45
(Save 20%)
COLOR 11 colors — pick yours
https://core4x4.com/web/image/product.template/1698/image_1920?unique=edc8f61
Dodge Ram 3500 08-09 4pc Town Series Front Adjustable Control Arm Kit
SKU: TWN-D-35-2008-FS4
556.45
(Save 20%)
COLOR 11 colors
  • Hardware
    Choose upgraded hardware if your factory hardware is worn, damaged, or missing.
  • Series
    Cruise: daily driving and light off-road. Camp: overlanding. Crawl: aggressive rock crawling.
3 X-Series Options Only Core 4x4
Ultimate Front-End Suspension Upgrade for Strength, Stability Control
Key Features Benefits
  • Designed for All Suspension Setups (0–6” Lift) – Whether your truck is at factory height, leveled, or lifted, these control arms maintain proper suspension geometry.
A Complete Solution for Front Suspension Performance
Optional Hardware Upgrade
Highly Durable Two-Stage Powder Coating
Proudly Made in the USA
Final Thoughts
  • Adjustability: Supports 0–6” lifts, allowing fine-tuned suspension adjustments to maintain proper geometry, improve steering response, and enhance overall drivability.
Built With
Front Upper Control Arms Built With 1.625” OD 3/16” Wall DOM. Polyurethane Bushings on the fixed end and adjustable end with 1” x 14 TPI - 3.25” long threads.
Front Lower Control Arms Built With 1.875” OD 3/16” Wall DOM. Polyurethane Bushings on the fixed end and adjustable end with 1” x 14 TPI - 3.25” long threads.
Make Model Submodel Years
Ram 3500 2008 - 2009
Each rebuild kit includes all necessary components to replace and restore wearable parts.
Construction & Materials
Dodge Ram 3500 08-09 2pc Town Series Front Lower Adjustable Control Arms
Dodge Ram 3500 08-09 2pc Town Series Front Upper Adjustable Control Arms
Vehicle Ram HD 3500 (08–09)
Brand CORE 4X4
Hardware No Hardware or Complete Kit
Series Town Series
Year Range 08-09
Placement on Vehicle Front Upper, Front Lower, Front
5
97%
4
2%
3
0%
2
1%
1
0%
CM
Cameron Masters Mar 24, 2023
Google
EL
Eric Labrum May 27, 2025
Best customer service I have ever experienced. They are my go to source do to quality and service
EG
Erica Grissom May 27, 2025
GM
George Mar Sep 24, 2025
Review photo 1
MS
Mr. Smith Nov 23, 2025
Review photo 1
MM
MIKE (Mike the Mechanic) Jul 26, 2025
TR
Tim Reigies Mar 25, 2018
Received the track bar I ordered, product looks extremely strong, thx core 4x4
RD
Reagan D'mello Dec 23, 2025
Love the product. Excellent customer support 👍🏽 …
JM
Jason Mitchell Dec 8, 2025
DD
Dmitriy D May 27, 2025
Installed rear and upper control arms and track bar on my 3rd Gen 4RUNNER to align rear axle and restore factory wheel base after 3.5" lift. Car drives better than New! Improved handling cornering and overall driving. Very solid and high quality made product. Support is outstanding. Shipping extremely fast. Thank you so much. I wish you will have something new for my car.