SKU: TWN-D-35-2003-FL2-MRK ★★★★★ (132 reviews)
Pick your vehicle to confirm fit
60.00
Not Available For Sale
See financing options →
Fitment guarantee Ships from Orem, UT 4–8 hr install
https://core4x4.com/web/image/product.template/27506/image_1920?unique=2d5d26f
Master Rebuild kit for TWN-D-35-2003-FL2
SKU: TWN-D-35-2003-FL2-MRK
60.00
Not Available For Sale
Compare all tiers →
Select Color to see price and add to cart.
Lifetime warranty on all non-wear items United States
3 X-Series Options Only Core 4x4
Everything you need to refresh your suspension.
BSH-CB-2892 × 4
Make Model Submodel Years
Ram 3500 2003 - 2007
Construction & Materials
Dodge Ram 3500 03-07 2pc Town Series Front Lower Adjustable Control Arms
Front Lower control arms built with 1.875” OD 3/16” Wall DOM. Polyurethane Bushings on the fixed end and adjustable end with 1” x 14 TPI - 3.25” long threads.
5
97%
4
2%
3
0%
2
1%
1
0%
AL
Andrew LaFave May 27, 2025
Google
K
Korosunagi Jul 26, 2025
BA
bryan angell Jun 26, 2025
Review photo 1
CT
Canon TeSelle Jun 26, 2025
DD
DANIEL DUSSAULT Nov 23, 2025
MM
MIKE (Mike the Mechanic) Jul 26, 2025
DT
Dean Tk421 Feb 21, 2026
RR
Ryan Rogers Aug 25, 2025
BC
Brad C Mar 24, 2021
Review photo 1
DD
Dmitriy D May 27, 2025
Installed rear and upper control arms and track bar on my 3rd Gen 4RUNNER to align rear axle and restore factory wheel base after 3.5" lift. Car drives better than New! Improved handling cornering and overall driving. Very solid and high quality made product. Support is outstanding. Shipping extremely fast. Thank you so much. I wish you will have something new for my car.