SKU: TWN-D-35-2000-K5-MRK ★★★★★ (132 reviews)
Pick your vehicle to confirm fit
120.00
Not Available For Sale
See financing options →
Fitment guarantee Ships from Orem, UT 4–8 hr install
https://core4x4.com/web/image/product.template/27496/image_1920?unique=2d5d26f
Master Rebuild kit for TWN-D-35-2000-K5
SKU: TWN-D-35-2000-K5-MRK
120.00
Not Available For Sale
Compare all tiers →
Select Color to see price and add to cart.
Lifetime warranty on all non-wear items United States
3 X-Series Options Only Core 4x4
Everything you need to refresh your suspension.
BSH-CB-2892 × 4
BSH-CB-2891 × 4
Make Model Submodel Years
Ram 3500 2000 - 2002
Construction & Materials
Dodge Ram 3500 00-02 5pc Town Series Front Adjustable Control Arm, Track Bar Kit
Front Upper Control Arms Built With 1.625” OD 3/16” Wall DOM. Polyurethane Bushings on the fixed end and adjustable end with 1” x 14 TPI - 3.25” long threads.
Front Lower Control Arms Built With 1.875” OD 3/16” Wall DOM. Polyurethane Bushings on the fixed end and adjustable end with 1” x 14 TPI - 3.25” long threads.
Front Track Bar Built With 1.5” Solid Cold Rolled Steel. Polyurethane Bushings on both ends of the track bar with a Chromoly turnbuckle.
5
97%
4
2%
3
0%
2
1%
1
0%
OA
Owen Adams Sep 24, 2025
Google
JS
Jeffrey Shafer Jan 22, 2026
OK
oleg k Nov 23, 2025
MD
Mark DiGrappa Apr 27, 2025
M
Matt Mar 23, 2024
The best products on the market. 95% of my xj is core 4x4 products
JJ
Jason Jukich Jul 26, 2025
Fast shipping, excellent communication, and awesome products
EL
Eric Labrum May 27, 2025
Best customer service I have ever experienced. They are my go to source do to quality and service
DD
Dmitriy D May 27, 2025
Installed rear and upper control arms and track bar on my 3rd Gen 4RUNNER to align rear axle and restore factory wheel base after 3.5" lift. Car drives better than New! Improved handling cornering and overall driving. Very solid and high quality made product. Support is outstanding. Shipping extremely fast. Thank you so much. I wish you will have something new for my car.