SKU: TWN-D-35-1994-FU2-MRK ★★★★★ (132 reviews)
Pick your vehicle to confirm fit
60.00
Not Available For Sale
See financing options →
Fitment guarantee Ships from Orem, UT 4–8 hr install
https://core4x4.com/web/image/product.template/27481/image_1920?unique=2d5d26f
Master Rebuild kit for TWN-D-35-1994-FU2
SKU: TWN-D-35-1994-FU2-MRK
60.00
Not Available For Sale
Compare all tiers →
Select Color to see price and add to cart.
Lifetime warranty on all non-wear items United States
3 X-Series Options Only Core 4x4
Everything you need to refresh your suspension.
BSH-CB-2891 × 4
Front Upper control arms built with 1.625” OD 3/16” Wall DOM. Polyurethane Bushings on the fixed end and adjustable end with 1” x 14 TPI - 3.25” long threads.
5
97%
4
2%
3
0%
2
1%
1
0%
NP
Norb Pranger Oct 24, 2025
Google
EC
Eric Cox Jul 26, 2025
SG
Sal Giordano Sep 24, 2025
BB
Brayden Brockey Mar 23, 2024
Got a set of upper control arms for my xj, really impressed with the quality
Review photo 1
EL
Eric Labrum May 27, 2025
Best customer service I have ever experienced. They are my go to source do to quality and service
PB
Peter Busack May 27, 2025
MH
Matthew Handy Sep 24, 2025
JM
Jason Mitchell Dec 8, 2025
GH
Gary Haag Aug 25, 2025
CL
Colten Lockwood Mar 25, 2019
Recieved warrenty exchanges for my control arms last night couldnt be happier!!! Lets talk about the arms tho! Great quality arms in multiple styles and colors!!! I purchased the teir 3 short arns for my 98 xj. I can say that they setoff nicely so my 35 inch tires do not rub! As long as you can get a photo or video of broken hardware core will take care of you. The body of the arm is bulletproof. However make sure to maintain and grease the joints regularly as with any greaseable joint and they shouldkast forever. I had a few problems arise a year after purchase and after some troubleshooting spence was able to help get me the correct parts to get back on the road. I recommend this setup to any and all jeepers looking to get away from the stock arm setup. Alltogether i am Very happy with the performace of my control arms!!!! Mechanic and bodyman of 12 years and my first choice for quality control arms!!