SKU: TWN-D-35-1994-FS4-MRK ★★★★★ (132 reviews)
Pick your vehicle to confirm fit
120.00
Not Available For Sale
See financing options →
Fitment guarantee Ships from Orem, UT 4–8 hr install
https://core4x4.com/web/image/product.template/27483/image_1920?unique=2d5d26f
Master Rebuild kit for TWN-D-35-1994-FS4
SKU: TWN-D-35-1994-FS4-MRK
120.00
Not Available For Sale
Compare all tiers →
Select Color to see price and add to cart.
Lifetime warranty on all non-wear items United States
3 X-Series Options Only Core 4x4
Everything you need to refresh your suspension.
BSH-CB-2892 × 4
BSH-CB-2891 × 4
Make Model Submodel Years
Ram 3500 1994 - 1999
Construction & Materials
Dodge Ram 3500 94-99 4pc Town Series Front Adjustable Control Arm Kit
Front Upper Control Arms Built With 1.625” OD 3/16” Wall DOM. Polyurethane Bushings on the fixed end and adjustable end with 1” x 14 TPI - 3.25” long threads.
Front Lower Control Arms Built With 1.875” OD 3/16” Wall DOM. Polyurethane Bushings on the fixed end and adjustable end with 1” x 14 TPI - 3.25” long threads.
5
97%
4
2%
3
0%
2
1%
1
0%
TR
Tim Reigies Mar 25, 2018
Google
Received the track bar I ordered, product looks extremely strong, thx core 4x4
JH
Joe Hu Sep 24, 2025
Amazing! I put all my new control arms and it drives a lot smoother and looks great!!!
Review photo 1
AS
Anthony Snyder Jun 26, 2025
Great experience and really great parts
A
Aaron Mar 23, 2024
DD
Dmitriy D May 27, 2025
Installed rear and upper control arms and track bar on my 3rd Gen 4RUNNER to align rear axle and restore factory wheel base after 3.5" lift. Car drives better than New! Improved handling cornering and overall driving. Very solid and high quality made product. Support is outstanding. Shipping extremely fast. Thank you so much. I wish you will have something new for my car.