SKU: TWN-D-35-1994-FS4-MRK ★★★★★ (132 reviews)
Pick your vehicle to confirm fit
120.00
Not Available For Sale
See financing options →
Fitment guarantee Ships from Orem, UT 4–8 hr install
https://core4x4.com/web/image/product.template/27483/image_1920?unique=2d5d26f
Master Rebuild kit for TWN-D-35-1994-FS4
SKU: TWN-D-35-1994-FS4-MRK
120.00
Not Available For Sale
Compare all tiers →
Select Color to see price and add to cart.
Lifetime warranty on all non-wear items United States
3 X-Series Options Only Core 4x4
Everything you need to refresh your suspension.
BSH-CB-2892 × 4
BSH-CB-2891 × 4
Construction & Materials
Dodge Ram 3500 94-99 4pc Town Series Front Adjustable Control Arm Kit
Front Upper Control Arms Built With 1.625” OD 3/16” Wall DOM. Polyurethane Bushings on the fixed end and adjustable end with 1” x 14 TPI - 3.25” long threads.
Front Lower Control Arms Built With 1.875” OD 3/16” Wall DOM. Polyurethane Bushings on the fixed end and adjustable end with 1” x 14 TPI - 3.25” long threads.
5
97%
4
2%
3
0%
2
1%
1
0%
L
luke Mar 24, 2021
Google
TM
T Mac Mar 23, 2026
RC
Robert C May 27, 2025
AL
Andrew LaFave May 27, 2025
DS
Dana Smith Jul 26, 2025
Review photo 1 Review photo 2 Review photo 3
MM
Mike Martinez Aug 25, 2025
Review photo 1
TD
Tim Davis Sep 24, 2025
DD
Dmitriy D May 27, 2025
Installed rear and upper control arms and track bar on my 3rd Gen 4RUNNER to align rear axle and restore factory wheel base after 3.5" lift. Car drives better than New! Improved handling cornering and overall driving. Very solid and high quality made product. Support is outstanding. Shipping extremely fast. Thank you so much. I wish you will have something new for my car.
Review photo 1
AL
Aaron Lake Apr 27, 2025
AM
Adam M Sep 24, 2025
First time buying from Korby @ Core 4x4 and it’s being nothing short of a great experience. I bought the non adjustable Trail kit for my 5th Gen Ram 1500 with a 2” lift. The welds look great, nice powder coat finish and quality bushing. Had some trouble fitting the grease nipples due to the powder coating but a thread tap would fix that. They fit easily and perform great. I felt the improvement straight away. No more wheel hop on hard acceleration which was my main reason for the purchase. I was missing some smaller bushings needed for the 5th Gen and Korby’s custom service was on point, with responsive emails and mailing out the missing parts straight away. Very happy with their products and customer service. Highly recommended company👌🏽