SKU: TWN-D-35-1994-FS4 ★★★★★ (132 reviews)
Pick your vehicle to confirm fit
556.45
(Save 20%)
COLOR 11 colors — pick yours
https://core4x4.com/web/image/product.template/1696/image_1920?unique=edc8f61
Dodge Ram 3500 94-99 4pc Town Series Front Adjustable Control Arm Kit
SKU: TWN-D-35-1994-FS4
556.45
(Save 20%)
COLOR 11 colors
  • Series
    Cruise: daily driving and light off-road. Camp: overlanding. Crawl: aggressive rock crawling.
  • Year Range
  • Note to Core4x4:
  • Hardware
    Choose upgraded hardware if your factory hardware is worn, damaged, or missing.
3 X-Series Options Only Core 4x4
Ultimate Front-End Suspension Upgrade for Strength, Stability Control
Key Features Benefits
  • Designed for All Suspension Setups (0–6” Lift) – Whether your truck is at factory height, leveled, or lifted, these control arms maintain proper suspension geometry.
A Complete Solution for Front Suspension Performance
Optional Hardware Upgrade
Highly Durable Two-Stage Powder Coating
Proudly Made in the USA
Final Thoughts
  • Adjustability: Supports 0–6” lifts, allowing fine-tuned suspension adjustments to maintain proper geometry, improve steering response, and enhance overall drivability.
Built With
Front Upper Control Arms Built With 1.625” OD 3/16” Wall DOM. Polyurethane Bushings on the fixed end and adjustable end with 1” x 14 TPI - 3.25” long threads.
Front Lower Control Arms Built With 1.875” OD 3/16” Wall DOM. Polyurethane Bushings on the fixed end and adjustable end with 1” x 14 TPI - 3.25” long threads.
Make Model Submodel Years
Ram 3500 1994 - 1999
Each rebuild kit includes all necessary components to replace and restore wearable parts.
Construction & Materials
Dodge Ram 3500 94-99 2pc Town Series Front Lower Adjustable Control Arms
Dodge Ram 3500 94-99 2pc Town Series Front Upper Adjustable Control Arms
Vehicle Ram HD 3500 (94–99)
Brand CORE 4X4
Series Town Series
Year Range 94-99
Hardware No Hardware or Complete Kit
Placement on Vehicle Front Upper, Front Lower, Front
5
97%
4
2%
3
0%
2
1%
1
0%
A
Adam Oct 24, 2025
Google
Review photo 1 Review photo 2 Review photo 3 Review photo 4
GM
George Mar Sep 24, 2025
Review photo 1
RD
Reagan D'mello Dec 23, 2025
Love the product. Excellent customer support 👍🏽 …
PB
Peter Busack May 27, 2025
PM
Paul Melancon Aug 25, 2025
AP
Ajay Paynter Mar 9, 2026
RM
R2d2 Movi78 Feb 21, 2026
JM
Jason Mitchell Dec 8, 2025
DD
Dmitriy D May 27, 2025
Installed rear and upper control arms and track bar on my 3rd Gen 4RUNNER to align rear axle and restore factory wheel base after 3.5" lift. Car drives better than New! Improved handling cornering and overall driving. Very solid and high quality made product. Support is outstanding. Shipping extremely fast. Thank you so much. I wish you will have something new for my car.