SKU: TWN-D-35-1994-FS4 ★★★★★ (132 reviews)
Pick your vehicle to confirm fit
556.45
(Save 20%)
COLOR 11 colors — pick yours
https://core4x4.com/web/image/product.template/1696/image_1920?unique=edc8f61
Dodge Ram 3500 94-99 4pc Town Series Front Adjustable Control Arm Kit
SKU: TWN-D-35-1994-FS4
556.45
(Save 20%)
COLOR 11 colors
  • Series
    Cruise: daily driving and light off-road. Camp: overlanding. Crawl: aggressive rock crawling.
  • Year Range
  • Note to Core4x4:
  • Hardware
    Choose upgraded hardware if your factory hardware is worn, damaged, or missing.
3 X-Series Options Only Core 4x4
Ultimate Front-End Suspension Upgrade for Strength, Stability Control
Key Features Benefits
  • Designed for All Suspension Setups (0–6” Lift) – Whether your truck is at factory height, leveled, or lifted, these control arms maintain proper suspension geometry.
A Complete Solution for Front Suspension Performance
Optional Hardware Upgrade
Highly Durable Two-Stage Powder Coating
Proudly Made in the USA
Final Thoughts
  • Adjustability: Supports 0–6” lifts, allowing fine-tuned suspension adjustments to maintain proper geometry, improve steering response, and enhance overall drivability.
Built With
Front Upper Control Arms Built With 1.625” OD 3/16” Wall DOM. Polyurethane Bushings on the fixed end and adjustable end with 1” x 14 TPI - 3.25” long threads.
Front Lower Control Arms Built With 1.875” OD 3/16” Wall DOM. Polyurethane Bushings on the fixed end and adjustable end with 1” x 14 TPI - 3.25” long threads.
Make Model Submodel Years
Ram 3500 1994 - 1999
Each rebuild kit includes all necessary components to replace and restore wearable parts.
Construction & Materials
Dodge Ram 3500 94-99 2pc Town Series Front Lower Adjustable Control Arms
Dodge Ram 3500 94-99 2pc Town Series Front Upper Adjustable Control Arms
Vehicle Ram HD 3500 (94–99)
Brand CORE 4X4
Series Town Series
Year Range 94-99
Hardware No Hardware or Complete Kit
Placement on Vehicle Front Upper, Front Lower, Front
5
97%
4
2%
3
0%
2
1%
1
0%
SH
Shawn Hooten Apr 27, 2025
Google
MM
MIKE (Mike the Mechanic) Jul 26, 2025
HK
Harold Kruder Mar 23, 2024
DD
Dmitriy D May 27, 2025
Installed rear and upper control arms and track bar on my 3rd Gen 4RUNNER to align rear axle and restore factory wheel base after 3.5" lift. Car drives better than New! Improved handling cornering and overall driving. Very solid and high quality made product. Support is outstanding. Shipping extremely fast. Thank you so much. I wish you will have something new for my car.
Review photo 1
DW
Derek Whitfield Nov 20, 2025
CL
Cade Leith Mar 23, 2024
JF
jacob fezza Mar 24, 2022
JL
John Luna Nov 23, 2025
Great team, and help to support my jeep and provide best stuffs
JI
Jerome Segura III Jun 26, 2025
I bought the 16pc Cruise Series Adjustable Control Arm, Track Bar, Steering, End Link Kit to replace a worn budget 4" lift on my used JKU. These are top quality parts; very solid. Customer service is unsurpassed. They even matched prices on my order placed before the tax day sale. I made an error in ordering a drag link flip kit; they were quick to help me fix this too. There's peace of mind knowing these components are made in the USA. Thank you. 👍👍