SKU: TWN-D-35-1994-FL2 ★★★★★ (132 reviews)
Pick your vehicle to confirm fit
309.70
(Save 20%)
COLOR 11 colors — pick yours
https://core4x4.com/web/image/product.template/1783/image_1920?unique=edc8f61
Dodge Ram 3500 94-99 2pc Town Series Front Lower Adjustable Control Arms
SKU: TWN-D-35-1994-FL2
309.70
(Save 20%)
COLOR 11 colors
  • Hardware
    Choose upgraded hardware if your factory hardware is worn, damaged, or missing.
  • Series
    Cruise: daily driving and light off-road. Camp: overlanding. Crawl: aggressive rock crawling.
3 X-Series Options Only Core 4x4
Enhanced Suspension Control for a Smoother, More Stable Ride
What’s Included in the Set?
  • Town Series Adjustable Front Lower Control Arms (TWN-D-35-1994-FL2)
Key Features Benefits
A Complete Solution for Improved Ride Quality
Optional Hardware Upgrade
Highly Durable Two-Stage Powder Coating
Proudly Made in the USA
Final Thoughts
  • Adjustability: Supports 0–6” lifts, allowing fine-tuned suspension adjustments to maintain proper geometry, improve steering response, and enhance overall drivability.
Built With
Front Lower control arms built with 1.875” OD 3/16” Wall DOM. Polyurethane Bushings on the fixed end and adjustable end with 1” x 14 TPI - 3.25” long threads.
Make Model Submodel Years
Ram 3500 1994 - 1999
Each rebuild kit includes all necessary components to replace and restore wearable parts.
Construction & Materials
Vehicle Ram HD 3500 (94–99)
Brand CORE 4X4
Hardware No Hardware or Complete Kit
Series Town Series
Year Range 94-99
Placement on Vehicle Front Lower, Front
5
97%
4
2%
3
0%
2
1%
1
0%
MB
Melody Baker Jan 22, 2026
Google
AL
Aaron Lake Apr 27, 2025
CL
Colten Lockwood Mar 25, 2019
Recieved warrenty exchanges for my control arms last night couldnt be happier!!! Lets talk about the arms tho! Great quality arms in multiple styles and colors!!! I purchased the teir 3 short arns for my 98 xj. I can say that they setoff nicely so my 35 inch tires do not rub! As long as you can get a photo or video of broken hardware core will take care of you. The body of the arm is bulletproof. However make sure to maintain and grease the joints regularly as with any greaseable joint and they shouldkast forever. I had a few problems arise a year after purchase and after some troubleshooting spence was able to help get me the correct parts to get back on the road. I recommend this setup to any and all jeepers looking to get away from the stock arm setup. Alltogether i am Very happy with the performace of my control arms!!!! Mechanic and bodyman of 12 years and my first choice for quality control arms!!