SKU: TWN-D-35-1994-FL2 ★★★★★ (132 reviews)
Pick your vehicle to confirm fit
309.70
(Save 20%)
COLOR 11 colors — pick yours
https://core4x4.com/web/image/product.template/1783/image_1920?unique=edc8f61
Dodge Ram 3500 94-99 2pc Town Series Front Lower Adjustable Control Arms
SKU: TWN-D-35-1994-FL2
309.70
(Save 20%)
COLOR 11 colors
  • Hardware
    Choose upgraded hardware if your factory hardware is worn, damaged, or missing.
  • Series
    Cruise: daily driving and light off-road. Camp: overlanding. Crawl: aggressive rock crawling.
3 X-Series Options Only Core 4x4
Enhanced Suspension Control for a Smoother, More Stable Ride
What’s Included in the Set?
  • Town Series Adjustable Front Lower Control Arms (TWN-D-35-1994-FL2)
Key Features Benefits
A Complete Solution for Improved Ride Quality
Optional Hardware Upgrade
Highly Durable Two-Stage Powder Coating
Proudly Made in the USA
Final Thoughts
  • Adjustability: Supports 0–6” lifts, allowing fine-tuned suspension adjustments to maintain proper geometry, improve steering response, and enhance overall drivability.
Built With
Front Lower control arms built with 1.875” OD 3/16” Wall DOM. Polyurethane Bushings on the fixed end and adjustable end with 1” x 14 TPI - 3.25” long threads.
Make Model Submodel Years
Ram 3500 1994 - 1999
Each rebuild kit includes all necessary components to replace and restore wearable parts.
Construction & Materials
Vehicle Ram HD 3500 (94–99)
Brand CORE 4X4
Hardware No Hardware or Complete Kit
Series Town Series
Year Range 94-99
Placement on Vehicle Front Lower, Front
5
97%
4
2%
3
0%
2
1%
1
0%
JT
jacob trice Apr 27, 2025
Google
C
caleb Mar 24, 2022
RH
Rex Hodges Jun 26, 2025
DD
Dmitriy D May 27, 2025
Installed rear and upper control arms and track bar on my 3rd Gen 4RUNNER to align rear axle and restore factory wheel base after 3.5" lift. Car drives better than New! Improved handling cornering and overall driving. Very solid and high quality made product. Support is outstanding. Shipping extremely fast. Thank you so much. I wish you will have something new for my car.