SKU: TWN-D-15-2000-K5 ★★★★★ (132 reviews)
Pick your vehicle to confirm fit
776.95
(Save 20%)
COLOR 11 colors — pick yours
https://core4x4.com/web/image/product.template/1612/image_1920?unique=edc8f61
Dodge Ram 1500 00-02 5pc Town Series Front Adjustable Control Arm, Track Bar Kit
SKU: TWN-D-15-2000-K5
776.95
(Save 20%)
COLOR 11 colors
  • Series
    Cruise: daily driving and light off-road. Camp: overlanding. Crawl: aggressive rock crawling.
  • Year Range
  • Note to Core4x4:
  • Hardware
    Choose upgraded hardware if your factory hardware is worn, damaged, or missing.
3 X-Series Options Only Core 4x4
The Ultimate Front-End Suspension Upgrade
Key Features Benefits
  • Designed for All Suspension Setups (0–6” Lift) – Whether at factory height, leveled, or lifted, this kit maintains proper geometry for a stable ride.
Total Front-End Suspension Control
Optional Hardware Upgrade
Highly Durable Two-Stage Powder Coating
Proudly Made in the USA
Final Thoughts
  • Adjustability: Supports 0–6” lifts, allowing fine-tuned axle centering, caster correction, and suspension optimization for a stable, controlled ride across all driving conditions.
Built With
Front Upper Control Arms Built With 1.625” OD 3/16” Wall DOM. Polyurethane Bushings on the fixed end and adjustable end with 1” x 14 TPI - 3.25” long threads.
Front Lower Control Arms Built With 1.875” OD 3/16” Wall DOM. Polyurethane Bushings on the fixed end and adjustable end with 1” x 14 TPI - 3.25” long threads.
Front Track Bar Built With 1.5” Solid Cold Rolled Steel. Polyurethane Bushing, and a Chromoly turnbuckle.
Make Model Submodel Years
Ram 1500 2000 - 2002
Each rebuild kit includes all necessary components to replace and restore wearable parts.
Construction & Materials
Dodge Ram 1500 00-02 2pc Town Series Adjustable Front Upper Control Arms
Dodge Ram 1500 00-02 2pc Town Series Front Lower Adjustable Control Arms
Vehicle Ram 1500 (00–02)
Brand CORE 4X4
Series Town Series
Year Range 00-02
Hardware No Hardware or Complete Kit
Placement on Vehicle Front Upper, Front Lower, Front
5
97%
4
2%
3
0%
2
1%
1
0%
MT
Ma TheMeatLoaf Mar 23, 2024
Google
AS
Anthony Snyder Jun 26, 2025
Great experience and really great parts
JW
Jonathan Word Aug 25, 2025
OA
Owen Adams Sep 24, 2025
CM
Cameron Masters Mar 24, 2023
BW
Brian Wadsworth Jun 26, 2025
Amazing product! Shipping was quick, packaging was great and support was outstanding!!
DR
David Rogers Aug 25, 2025
Review photo 1 Review photo 2
JC
John Cutler Oct 24, 2025
In September 2025, we visited CORE 4x4 in Orem, Utah. CORE 4x4 makes control arms and other similar parts that stiffen the suspension of an off-road 4x4 vehicles, so that the off-road vehicles can travel on more rugged terrain. CORE 4x4 used to share this building with another business, and since this other business has moved elsewhere, CORE 4x4 will continue to expand and grow their business. Good for CORE 4x4 to be a growing company and to expand into the vacant part of the building.