SKU: TWN-D-15-2000-K5 ★★★★★ (132 reviews)
Pick your vehicle to confirm fit
776.95
(Save 20%)
COLOR 11 colors — pick yours
https://core4x4.com/web/image/product.template/1612/image_1920?unique=edc8f61
Dodge Ram 1500 00-02 5pc Town Series Front Adjustable Control Arm, Track Bar Kit
SKU: TWN-D-15-2000-K5
776.95
(Save 20%)
COLOR 11 colors
  • Series
    Cruise: daily driving and light off-road. Camp: overlanding. Crawl: aggressive rock crawling.
  • Year Range
  • Note to Core4x4:
  • Hardware
    Choose upgraded hardware if your factory hardware is worn, damaged, or missing.
3 X-Series Options Only Core 4x4
The Ultimate Front-End Suspension Upgrade
Key Features Benefits
  • Designed for All Suspension Setups (0–6” Lift) – Whether at factory height, leveled, or lifted, this kit maintains proper geometry for a stable ride.
Total Front-End Suspension Control
Optional Hardware Upgrade
Highly Durable Two-Stage Powder Coating
Proudly Made in the USA
Final Thoughts
  • Adjustability: Supports 0–6” lifts, allowing fine-tuned axle centering, caster correction, and suspension optimization for a stable, controlled ride across all driving conditions.
Built With
Front Upper Control Arms Built With 1.625” OD 3/16” Wall DOM. Polyurethane Bushings on the fixed end and adjustable end with 1” x 14 TPI - 3.25” long threads.
Front Lower Control Arms Built With 1.875” OD 3/16” Wall DOM. Polyurethane Bushings on the fixed end and adjustable end with 1” x 14 TPI - 3.25” long threads.
Front Track Bar Built With 1.5” Solid Cold Rolled Steel. Polyurethane Bushing, and a Chromoly turnbuckle.
Make Model Submodel Years
Ram 1500 2000 - 2002
Each rebuild kit includes all necessary components to replace and restore wearable parts.
Construction & Materials
Dodge Ram 1500 00-02 2pc Town Series Adjustable Front Upper Control Arms
Dodge Ram 1500 00-02 2pc Town Series Front Lower Adjustable Control Arms
Vehicle Ram 1500 (00–02)
Brand CORE 4X4
Series Town Series
Year Range 00-02
Hardware No Hardware or Complete Kit
Placement on Vehicle Front Upper, Front Lower, Front
5
97%
4
2%
3
0%
2
1%
1
0%
DW
Derek Whitfield Nov 20, 2025
Google
MH
mark hinz Mar 2, 2026
C
Chris Oct 24, 2025
GN
Glenn Nowosad Jan 22, 2026
Review photo 1 Review photo 2 Review photo 3 Review photo 4
CW
Cody Whitlock Sep 24, 2025
10/10 overall experience, shipping, customer service, and such a great product!
Review photo 1
LM
Logan Matejek May 27, 2025
JI
Jerome Segura III Jun 26, 2025
I bought the 16pc Cruise Series Adjustable Control Arm, Track Bar, Steering, End Link Kit to replace a worn budget 4" lift on my used JKU. These are top quality parts; very solid. Customer service is unsurpassed. They even matched prices on my order placed before the tax day sale. I made an error in ordering a drag link flip kit; they were quick to help me fix this too. There's peace of mind knowing these components are made in the USA. Thank you. 👍👍