SKU: TRL-R-15-2009-RPTB1-MRK ★★★★★ (132 reviews)
Pick your vehicle to confirm fit
35.00
Not Available For Sale
See financing options →
Fitment guarantee Ships from Orem, UT 4–8 hr install
https://core4x4.com/web/image/product.template/27362/image_1920?unique=2d5d26f
Master Rebuild kit for TRL-R-15-2009-RPTB1
SKU: TRL-R-15-2009-RPTB1-MRK
35.00
Not Available For Sale
Compare all tiers →
Select Color to see price and add to cart.
Lifetime warranty on all non-wear items United States
3 X-Series Options Only Core 4x4
Everything you need to refresh your suspension.
CE-9112NRK × 1
BSH-CB-7087 × 1
Make Model Submodel Years
Ram 1500 2009 - Present
Construction & Materials
Ram 1500 09+ Trail Series Rear Rear Heavy-Duty Adjustable Panhard/Track Bar
Rear Track Bar built with 1.5” OD 5/16” Wall DOM. Polyurethane Bushing on the fixed end and a Forged Johnny Joints on the adjustable end with 1” x 14 TPI - 2.32” long threads.
5
97%
4
2%
3
0%
2
1%
1
0%
RC
Ryan Colligan Mar 4, 2026
Google
AM
Adam M Sep 24, 2025
First time buying from Korby @ Core 4x4 and it’s being nothing short of a great experience. I bought the non adjustable Trail kit for my 5th Gen Ram 1500 with a 2” lift. The welds look great, nice powder coat finish and quality bushing. Had some trouble fitting the grease nipples due to the powder coating but a thread tap would fix that. They fit easily and perform great. I felt the improvement straight away. No more wheel hop on hard acceleration which was my main reason for the purchase. I was missing some smaller bushings needed for the 5th Gen and Korby’s custom service was on point, with responsive emails and mailing out the missing parts straight away. Very happy with their products and customer service. Highly recommended company👌🏽
Review photo 1 Review photo 2 Review photo 3 Review photo 4
GK
GLENN KOSZKA Apr 27, 2025
MS
Mr. Smith Nov 23, 2025
Review photo 1
JM
Jason Mitchell Dec 8, 2025
BS
Bailey Smith Mar 23, 2025
N
Nick Sep 24, 2025
JI
Jerome Segura III Jun 26, 2025
I bought the 16pc Cruise Series Adjustable Control Arm, Track Bar, Steering, End Link Kit to replace a worn budget 4" lift on my used JKU. These are top quality parts; very solid. Customer service is unsurpassed. They even matched prices on my order placed before the tax day sale. I made an error in ordering a drag link flip kit; they were quick to help me fix this too. There's peace of mind knowing these components are made in the USA. Thank you. 👍👍