SKU: TRL-R-15-2009-K7-MRK ★★★★★ (132 reviews)
Pick your vehicle to confirm fit
261.00
Not Available For Sale
See financing options →
Fitment guarantee Ships from Orem, UT 4–8 hr install
https://core4x4.com/web/image/product.template/27367/image_1920?unique=2d5d26f
Master Rebuild kit for TRL-R-15-2009-K7
SKU: TRL-R-15-2009-K7-MRK
261.00
Not Available For Sale
Compare all tiers →
Select Color to see price and add to cart.
Lifetime warranty on all non-wear items United States
3 X-Series Options Only Core 4x4
Everything you need to refresh your suspension.
CE-9110RK × 4
CE-9112NRK × 3
This listing includes all 3 required units.
BSH-CB-2579 × 4
BSH-CB-7087 × 3
Construction & Materials
Ram 1500 09+ 7pc Trail Series Rear Adjustable Control Arm, Track Bar, End Link Kit
Rear Upper Control Arms Built With 1.75” OD 5/16” Wall DOM. Polyurethane Bushing on the fixed end and a Forged Johnny Joint on the adjustable end with 1.25” x 12 TPI - 2.625” long threads.
Rear Lower Control Arm Built With 1.75” OD 5/16” Wall DOM. A Polyurethane Bushing on the fixed end and a Forged Johnny Joint on the adjustable end with 1.25” x 12 TPI - 2.625” long threads.
Rear Track Bar Built With 1.5” OD 5/16” Wall DOM. Polyurethane Bushing on the fixed end and a Forged Johnny Joint on the adjustable end with 1” x 14 TPI - 2.32” long threads.
5
97%
4
2%
3
0%
2
1%
1
0%