SKU: TRL-R-15-2009-FXD-RPTB1 ★★★★★ (132 reviews)
Pick your vehicle to confirm fit
230.95
(Save 15%)
COLOR 11 colors — pick yours
https://core4x4.com/web/image/product.template/2035/image_1920?unique=edc8f61
Trail Series Rear Rear Heavy-Duty Panhard/Track Bar
Ram 1500 09+ Trail Series Rear Rear Heavy-Duty Panhard/Track Bar
SKU: TRL-R-15-2009-FXD-RPTB1
230.95
(Save 15%)
3 X-Series Options Only Core 4x4
Enhanced Rear Axle Stability Control
Key Features Benefits
  • Ideal for stock, leveled, or lowered trucks – Designed for stock-height, leveled, or lowered (up to 2”) Ram 1500s, ensuring proper suspension geometry and alignment. For modifications beyond 2 inches, we recommend our adjustable track bar.
Maintain Proper Axle Alignment for Maximum Control
Final Thoughts
  • Adjustability: Fixed-length design ensures proper axle alignment for stock, leveled, or lowered applications (up to 2”), maintaining suspension geometry without additional modifications.
  • Construction: Built from 1.5” OD DOM tubing with 5/16” wall thickness for exceptional durability and strength. Features a high-quality polyurethane bushing on one end and a Rock Jock Johnny Joint on the other, ensuring improved articulation, reduced NVH, and long-lasting performance.
Built With
Rear Track Bar built with 1” Cold Rolled Steel. Welded Johnny Joint on one fixed end with a Polyurethane Bushing on the other fixed end.
Make Model Submodel Years
Ram 1500 2009 - Present
Each rebuild kit includes all necessary components to replace and restore wearable parts.
Construction & Materials
Year Range 09+
Placement on Vehicle Rear
5
97%
4
2%
3
0%
2
1%
1
0%
GK
GLENN KOSZKA Apr 27, 2025
Google
BA
bryan angell Jun 26, 2025
Review photo 1
AP
Ajay Paynter Mar 4, 2026
BM
Brantly Musgrave Jan 22, 2026
JC
John Cutler Oct 24, 2025
In September 2025, we visited CORE 4x4 in Orem, Utah. CORE 4x4 makes control arms and other similar parts that stiffen the suspension of an off-road 4x4 vehicles, so that the off-road vehicles can travel on more rugged terrain. CORE 4x4 used to share this building with another business, and since this other business has moved elsewhere, CORE 4x4 will continue to expand and grow their business. Good for CORE 4x4 to be a growing company and to expand into the vacant part of the building.
Review photo 1 Review photo 2 Review photo 3 Review photo 4
MN
Mike Nielsen Nov 23, 2025
SC
Singer Heating and Cooling Mar 25, 2018
JI
Jerome Segura III Jun 26, 2025
I bought the 16pc Cruise Series Adjustable Control Arm, Track Bar, Steering, End Link Kit to replace a worn budget 4" lift on my used JKU. These are top quality parts; very solid. Customer service is unsurpassed. They even matched prices on my order placed before the tax day sale. I made an error in ordering a drag link flip kit; they were quick to help me fix this too. There's peace of mind knowing these components are made in the USA. Thank you. 👍👍