SKU: TRL-R-15-2009-FXD-K7 ★★★★★ (132 reviews)
Pick your vehicle to confirm fit
944.95
(Save 15%)
COLOR 11 colors — pick yours
https://core4x4.com/web/image/product.template/1733/image_1920?unique=edc8f61
7pc Trail Series Rear Fixed Length Control Arm, Panhard/Track Bar Kit
Ram 1500 09+ 7pc Trail Series Rear Fixed Length Control Arm, Panhard/Track Bar Kit
SKU: TRL-R-15-2009-FXD-K7
944.95
(Save 15%)
COLOR 11 colors
  • Series
    Cruise: daily driving and light off-road. Camp: overlanding. Crawl: aggressive rock crawling.
  • Hardware
    Choose upgraded hardware if your factory hardware is worn, damaged, or missing.
  • Lift Size
    Choose your current front lift height. Measure from center of wheel to fender if unsure.
  • Brake Cable Attachment Point
  • Factory Air Ride
3 X-Series Options Only Core 4x4
The Ultimate Rear Suspension Solution for Stability, Comfort Control
Key Features Benefits
  • Factory-length compatibility – Designed as a direct-fit upgrade for stock height, leveled, or lowered applications (up to 2” drop), maintaining proper axle positioning and suspension geometry.
Eliminate Wheel Hop Improve Ride Quality
Highly Durable Two-Stage Powder Coating
Optional Hardware Upgrade
Proudly Made in the USA
Final Thoughts
  • Adjustability: Fixed-length design ensures a direct replacement for factory components, maintaining proper suspension geometry for stock, leveled, or lowered applications (up to 2”) without additional modifications.
  • Construction: Upper and lower control arms use 1.75” OD DOM tubing with 5/16” wall thickness, the panhard track bar is 1.5” OD DOM tubing, and the sway bar end links are .75” OD cold-rolled steel. Features polyurethane bushings on one end and Rock Jock Johnny Joints on the other for durability, articulation, and reduced NVH.
Built With
Rear Lower Control Arms Built With 1.625” 3/16” Wall DOM. Welded Johnny Joint on one fixed end with a Polyurethane Bushing on the other fixed end.
Rear Upper Control Arms Built With 1.625” 3/16” Wall DOM. Welded Johnny Joint on one fixed end with a Polyurethane Bushing on the other fixed end.
Rear Track Bar Built With 1” Cold Rolled Steel. Welded Johnny Joint on one fixed end with a Polyurethane Bushing on the other fixed end.
Make Model Submodel Years
Ram 1500 2009 - Present
Construction & Materials
Ram 1500 09+ 2pc Trail Series Fixed Length Rear Lower Control Arms
Ram 1500 09+ 2pc Trail Series Fixed Length Rear Upper Control Arms
Ram 1500 09+ 2pc Trail Series Rear Fixed Length End Links
Ram 1500 09+ Trail Series Rear Rear Heavy-Duty Panhard/Track Bar
Vehicle Ram 1500 (09–Present)
Brand CORE 4X4
Series Trail Series
Hardware No Hardware or Complete Kit
Lift Size Stock Height or Lifted 1" or Lifted 2" or Lifted 3" or Lifted 4" or Lifted 5" or Lifted 6" or Lifted 7" or Lifted 8" or Custom length or 1/2 sizes (put desired length in the Order Notes) or Lowered 1" or Lowered 2" or Lowered 3" or Lowered 4" or Lowered 5" or Lowered 6"
Brake Cable Attachment Point No or Yes
Factory Air Ride No or Yes
Year Range 09+
Placement on Vehicle Rear Upper, Rear Lower, Rear
5
97%
4
2%
3
0%
2
1%
1
0%
DT
Dean Tk421 Feb 21, 2026
Google
BM
Brantly Musgrave Jan 22, 2026
SH
Shawn Hooten Apr 27, 2025
ST
Sal Torres May 27, 2025
MT
Ma TheMeatLoaf Mar 23, 2024
JJ
Jason Jukich Jul 26, 2025
Fast shipping, excellent communication, and awesome products
WT
William Turton Nov 23, 2025
JF
jacob fezza Mar 24, 2022
DR
David Rogers Aug 25, 2025
Review photo 1 Review photo 2
DN
Devan Nelson Mar 25, 2019
Specifications
Hardware No Hardware, Complete Kit
Lift Size Stock Height, Lifted 1", Lifted 2", Lifted 3", Lifted 4", Lifted 5", Lifted 6", Lifted 7", Lifted 8", Custom length or 1/2 sizes (put desired length in the Order Notes), Lowered 1", Lowered 2", Lowered 3", Lowered 4", Lowered 5", Lowered 6"