SKU: TRL-R-15-2009-FXD-K5 ★★★★★ (132 reviews)
Pick your vehicle to confirm fit
787.45
(Save 15%)
COLOR 11 colors — pick yours
https://core4x4.com/web/image/product.template/1875/image_1920?unique=edc8f61
5pc Trail Series Rear Fixed Length Control Arm, Panhard/Track Bar Kit
Ram 1500 09+ 5pc Trail Series Rear Fixed Length Control Arm, Panhard/Track Bar Kit
SKU: TRL-R-15-2009-FXD-K5
787.45
(Save 15%)
COLOR 11 colors
  • Series
    Cruise: daily driving and light off-road. Camp: overlanding. Crawl: aggressive rock crawling.
  • Hardware
    Choose upgraded hardware if your factory hardware is worn, damaged, or missing.
  • Brake Cable Attachment Point
  • Factory Air Ride
3 X-Series Options Only Core 4x4
Enhanced Rear Suspension for Stability Comfort
Key Features Benefits
  • Factory-length compatibility – Designed as a direct-fit upgrade for stock height, leveled, or lowered applications (up to 2” drop), maintaining proper axle positioning and suspension geometry.
Recommended Pairing
Eliminate Wheel Hop Improve Ride Quality
Highly Durable Two-Stage Powder Coating
Optional Hardware Upgrade
Proudly Made in the USA
Final Thoughts
Upgrade today and experience enhanced stability, traction, and ride quality!
  • Adjustability: Fixed-length design ensures a direct replacement for factory components, maintaining proper suspension geometry for stock, leveled, or lowered applications (up to 2”) without additional modifications.
  • Construction: Built from 1.75” OD DOM tubing with 5/16” wall thickness for the upper and lower control arms, while the panhard track bar is constructed from 1.5” OD DOM tubing. Features polyurethane bushings on one end and Rock Jock Johnny Joints on the other for durability, articulation, and reduced NVH.
Built With
Rear Lower Control Arms Built With 1.625” 3/16” Wall DOM. Welded Johnny Joint on one fixed end with a Polyurethane Bushing on the other fixed end.
Rear Upper Control Arms Built With 1.625” 3/16” Wall DOM. Welded Johnny Joint on one fixed end with a Polyurethane Bushing on the other fixed end.
Rear Track Bar Built With 1” Cold Rolled Steel. Welded Johnny Joint on one fixed end with a Polyurethane Bushing on the other fixed end.
Make Model Submodel Years
Ram 1500 2009 - Present
Each rebuild kit includes all necessary components to replace and restore wearable parts.
Construction & Materials
Ram 1500 09+ 2pc Trail Series Fixed Length Rear Lower Control Arms
Ram 1500 09+ 2pc Trail Series Fixed Length Rear Upper Control Arms
Ram 1500 09+ Trail Series Rear Rear Heavy-Duty Panhard/Track Bar
Vehicle Ram 1500 (09–Present)
Brand CORE 4X4
Series Trail Series
Hardware No Hardware or Complete Kit
Brake Cable Attachment Point No or Yes
Factory Air Ride No or Yes
Year Range 09+
Placement on Vehicle Rear Upper, Rear Lower, Rear
5
97%
4
2%
3
0%
2
1%
1
0%
EG
Erica Grissom May 27, 2025
Google
DD
Dmitriy D May 27, 2025
Installed rear and upper control arms and track bar on my 3rd Gen 4RUNNER to align rear axle and restore factory wheel base after 3.5" lift. Car drives better than New! Improved handling cornering and overall driving. Very solid and high quality made product. Support is outstanding. Shipping extremely fast. Thank you so much. I wish you will have something new for my car.