SKU: TRL-D-35-2010-FL2 ★★★★★ (132 reviews)
Pick your vehicle to confirm fit
372.70
(Save 15%)
COLOR 11 colors — pick yours
https://core4x4.com/web/image/product.template/1815/image_1920?unique=edc8f61
Dodge Ram 3500 10-12 2pc Trail Series Front Lower Adjustable Control Arms
SKU: TRL-D-35-2010-FL2
372.70
(Save 15%)
COLOR 11 colors
  • Series
    Cruise: daily driving and light off-road. Camp: overlanding. Crawl: aggressive rock crawling.
  • Hardware
    Choose upgraded hardware if your factory hardware is worn, damaged, or missing.
  • Arm Bend
  • Year Range
  • Lift Size
    Choose your current front lift height. Measure from center of wheel to fender if unsure.
3 X-Series Options Only Core 4x4
Heavy-Duty Performance Upgrade
Key Features Benefits
  • Heavy-Duty DOM Tubing Construction – Built from 1.75” OD DOM Tubing with a 5/16” wall thickness, ensuring unmatched durability and strength in extreme conditions.
Recommended Pairing
A Complete Solution for Improved Front-End Performance
Optional Hardware Upgrade – Includes Cam Bolt Delete Kit
Highly Durable Two-Stage Powder Coating
Proudly Made in the USA
Final Thoughts
  • Adjustability: Adjustable for lifts from 0–6”, allowing precise caster correction, pinion angle adjustments, and axle centering to maintain proper suspension geometry and steering response.
  • Construction: Built from 1.75” OD DOM tubing with a 5/16” wall thickness for superior strength and durability. Features Rock Jock Johnny Joints on the adjustable end for articulation and polyurethane bushings on the fixed end for reduced NVH. Fully greaseable and rebuildable for long-term performance.
Built With
Front Lower control arms built with 1.75” OD 5/16” Wall DOM. A Polyurethane Bushing on the fixed end and a Forged Johnny Joints on the adjustable end with 1.25” x 12 TPI - 2.625” long threads.
Make Model Submodel Years
Ram 3500 2010 - 2012
Each rebuild kit includes all necessary components to replace and restore wearable parts.
Construction & Materials
Vehicle Ram HD 3500 (10-12)
Brand CORE 4X4
Series Trail Series
Hardware No Hardware or Complete Kit
Arm Bend No Bend or Inward Bend
Year Range 10-12
Lift Size 0" — 6" or 6"+
Placement on Vehicle Front Lower, Front
5
97%
4
2%
3
0%
2
1%
1
0%
AM
Adam M Sep 24, 2025
Google
First time buying from Korby @ Core 4x4 and it’s being nothing short of a great experience. I bought the non adjustable Trail kit for my 5th Gen Ram 1500 with a 2” lift. The welds look great, nice powder coat finish and quality bushing. Had some trouble fitting the grease nipples due to the powder coating but a thread tap would fix that. They fit easily and perform great. I felt the improvement straight away. No more wheel hop on hard acceleration which was my main reason for the purchase. I was missing some smaller bushings needed for the 5th Gen and Korby’s custom service was on point, with responsive emails and mailing out the missing parts straight away. Very happy with their products and customer service. Highly recommended company👌🏽
Review photo 1 Review photo 2 Review photo 3 Review photo 4
JG
James Griffin Jul 26, 2025
Review photo 1
DD
Dmitriy D May 27, 2025
Installed rear and upper control arms and track bar on my 3rd Gen 4RUNNER to align rear axle and restore factory wheel base after 3.5" lift. Car drives better than New! Improved handling cornering and overall driving. Very solid and high quality made product. Support is outstanding. Shipping extremely fast. Thank you so much. I wish you will have something new for my car.
Review photo 1
GH
Gary Haag Aug 25, 2025
A
Aaron Mar 23, 2024
RT
Ruby Timm Apr 27, 2025
DA
Dastrup Auto Mar 25, 2019
RR
Ryan Rogers Aug 25, 2025
ST
Sal Torres May 27, 2025
D
Don Jul 26, 2025
Specifications
Hardware No Hardware, Complete Kit
Arm Bend No Bend, Inward Bend
Lift Size 0" — 6", 6"+